Mevlid Kandili namazı nasıl kılınır, kaç rekat? Kandil namazı saat kaçta?Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

28 Kasım 2023 - 21:54

Mevlid Kandili namazı nasıl kılınır, kaç rekat? Kandil namazı saat kaçta?

‘nde namaz kılmanın diğer günlere göre sevap katsayısının daha yüksek olduğu müjdelenmiş. Bugüne özel kandil namazı bulunmamasına karşın …

Mevlid Kandili namazı nasıl kılınır, kaç rekat? Kandil namazı saat kaçta?
Son Güncelleme :

17 Ekim 2021 - 18:20

‘nde namaz kılmanın diğer günlere göre sevap katsayısının daha yüksek olduğu müjdelenmiş. Bugüne özel kandil namazı bulunmamasına karşın Müslümanların ömründe bir kez kılması gereken tesbih namazı kılınabilir. Bu kutsal gecede nafile namazı veya kaza namazı kılmak da faziletlidir.

MEVLİD KANDİLİ NAMAZI NASIL KILINIR?

Allah’ın farz kıldığı ibadetlerin başında namaz gelir. İslam’ın beş şartından biri olan namazın önemi, Peygamber Efendimizin hadis-i şeriflerinde de çok defa vurgulanmıştır.

Mevlid Kandili için özel bir namaz olmamakla birlikte İslam alimleri, bu gece namaz kılmak isteyenlerin nafile namaz kılabileceklerini söylemişlerdir. Kaza borcu olanların kaza namazı kılmaları, olmayanların ise nafile namazı eda etmeleri öğütlenmiştir.

Hz. Peygamber, bazı mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini tavsiye etmiştir (Tirmizî, Savm, 39). Ancak bu gün ve gecelere ait özel bir namaz veya ibadet şeklinden bahsetmemiştir.

Dolayısıyla müminler kandil gecelerinde, hayatlarının gidişatını gözden geçirmeli; hata ve günahları için tövbe etmeli, dua ederek, Kur’an-ı Kerim okuyup anlamaya çalışarak, kaza veya nafile namaz kılarak bu fırsatları değerlendirmelidirler.

Kandil gecelerinin gündüzlerinde yani geceyi takip eden ertesi günde oruç tutmak müstehaptır. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.), “Şaban’ın ortasında (yani berat gecesinde) ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, ‘Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu isteyen…’ der.” (İbn Mâce, İkâmetü’s-Salat, 191) buyurmuştur.

MEVLİD KANDİLİ’NDE TESBİH NAMAZI KILINIR MI?

Tesbih namazı, ömürde bir kez olsun kılınması tavsiye edilen mendub bir namazdır. Hz. Muhammed’in amcası Abbas’a, “Bak amca, sana tam on faydası olan bir şey öğreteyim; bunu yaparsan günahlarının ilki-sonu, eskisi-yenisi, bilmeyerek işlediğin-bilerek işlediğin, küçüğü-büyüğü ve gizli yaptığın-açıktan yaptığın on türlü günahını Allah bağışlar.” diyerek bu namazı tavsiye etmiş ve öğretmiş; Hz. Abbas da bunu her gün yapamayız, deyince Hz. Peygamber, bu namazın haftada bir, ayda bir, yılda bir veya ömürde bir defa kılınmasının da yeterli olacağını belirtmiştir (Ebû Dâvûd, Tatavvu’, 14; Tirmizî, Salât, 238).

TESBİH NAMAZI NASIL KILINIR?

Tesbih namazı dört rekat olup şöyle kılınır:

“Allah rızası için tesbih namazı kılmaya” diye niyet edilerek namaza başlanır.

Sübhâneke’den sonra 15 kere “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denir.

Sonra eûzü besmele çekilir, Fatiha ve sure okunduktan sonra 10 kere daha “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denilir.

Bu tesbih, rükûya varınca 10 kere, rükûdan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir.

Böylece her rekatta 75 tesbih yapılmış olur. İkinci rekata kalkılınca yine önce 15 kere tesbih okunur, ardından besmele çekilip Fatiha ve sure okunup 10 kere tesbih getirilir.

Kalan rekatlar aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rekat tamamlanmış ve toplam 300 tesbih edilmiş olur.

Tesbih namazı kerahet vakitlerinde kılınmaz (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 30-31).

Tesbih namazında sehiv secdesini gerektiren bir şey olursa, sehiv secdesi normal olarak yapılır, o secdelerde tesbih namazına özgü tesbihat yapılmaz (Tahtâvî, Hâşiye, s. 361).

KANDİL NAMAZI SAAT KAÇTA KILINACAK?

Kandiller ve diğer dini geceler ‘nın verdiği bilgilere göre akşam ezanı ile başlayacağı için, akşam namazıyla birlikte ibadet edilmeye başlanabilir. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın net bir hükmü olmasa da bu ibadetler yatsı namazı ile de sürdürülebilir.

Dolayısıyla bu ibadet saatleri illere göre şu şekilde değişkenlik gösterebilir:

Ankara’da akşam namazı 18.44 / Yatsı namazı 20.01

İstanbul’da akşam namazı 18.14 / Yatsı namazı 19.32

İzmir’de akşam namazı 18.39/ Yatsı namazı 19.55

Adana’da akşam namazı 18.07 / Yatsı namazı 19.22

Bursa’da akşam namazı 18.29 / Yatsı namazı 19.47

Kıbrıs Haber