Mevsimsel duygu durum bozukluğuKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

22 Mart 2023 - 06:23

Mevsimsel duygu durum bozukluğu

Kış Depresyonu diğer adıyla Mevsimsel Duygu Durum Bozukluğu, her yıl sonbahar ve kış dönemlerinde ortaya çıkan bir depresyon çeşididir. Diğer …

Mevsimsel duygu durum bozukluğu
Son Güncelleme :

12 Eylül 2021 - 20:58

Kış Depresyonu diğer adıyla Mevsimsel Duygu Durum Bozukluğu, her yıl sonbahar ve kış dönemlerinde ortaya çıkan bir depresyon çeşididir. Diğer depresyon çeşitleri gibi kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Bireyin ailesinde ya da yakın akrabalarında depresyon öyküsü bulunan bireylerde olma olasılığı daha fazladır. Ayrıca beyin kimyası, biyolojik yapı, hayat deneyimi ve çevresel etmenler de kişinin depresyona yakalanmasına kolaylık sağlayan etmenlerdir.

Beyindeki serotonin ve melatonin maddelerinin miktarlarındaki değişikliklerin kış depresyonuyla ilişkili olduğu iddia edilmektedir. Bu kimyasallar uyku ve uyanıklık döngüsünün, enerjisinin, ruh halinin düzenlenmesinde rol oynarlar. Sonbahar ve kış dönemlerinde gündüz sürelerinin kısa olması ve bundan dolayı günışığında azalma, uzun ve karanlık saatler melatonin miktarında artışa ve serotonin miktarında azalmaya sebep olabilir ve bu durum da depresyonun oluşması için gereken biyolojik koşulları oluşturabilir. Serotonin artışı depresyonla mücadele etmeye yardımcı olmaktadır.

Kış Depresyonu tedavisinde ilaç ve psikoterapinin yanında, karanlık ve ışık azlığı tetiklediği için ve alınan ışık miktarı arttırılınca semptomları azalttığı ya da iyileştirdiği için kış aylarında ışık tedavisi önerilmektedir.

 

Kıbrıs Haber