Milli Muharip Uçak KAAN yerli motorla uçacakKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

5 Aralık 2023 - 16:43

Milli Muharip Uçak KAAN yerli motorla uçacak

Milli Muharip Uçak KAAN yerli motorla uçacak
Son Güncelleme :

26 Temmuz 2023 - 17:15

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Temel Kotil, Milli Muharip Uçak KAAN’ı 2028’de Türk motoruyla uçurmayı planladıklarını belirterek, “Bunun için çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Milli Muharip Uçak KAAN yerli motorla uçacak

Dünyanın en büyük savunma sanayisi buluşmalarından olan ve bu alanda önemli bir tanıtım, pazarlama ve iş birliği platformu haline gelen Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF’23) devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) yönetim ve sorumluluğunda, Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım AŞ organizatörlüğünde gerçekleştirilen fuar, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenleniyor.

Milli Muharip Uçak KAAN yerli motorla uçacak
TRT Haber‘de yer alan habere göre; Fuar kapsamında basın mensupları ile bir araya gelen TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, yaptığı açıklamada, şu anda HÜRJET’in başarılı bir şekilde uçmaya devam ettiğini, milli muharip uçak KAAN‘da çalışmaların sürdüğünü ve uçmasının önünde bir engel bulunmadığını, HAVELSAN tarafından yapılan simülatörde pilotların test uçuşlarının devam ettiğini anlattı.
TUSAŞ tarafından gerçekleştirilen çalışmalardan ve şirketin projelerinden bahseden Kotil, kamuoyunda “ATAK-2” olarak bilinen Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’ne ilginin beklentinin çok üzerinde olduğunu, özellikle Körfez ülkelerinin ATAK-2 ile çok ilgilendiğini söyledi. Kotil, “1,3 ton patlayıcı taşıyabilmesi, üzerine ağırlık kaldırabilmesi, topunun 30 milimetre olması beklentinin çok üzerinde uluslararası bir ilgi oluşturdu.” diye konuştu.
Milli Muharip Uçak KAAN yerli motorla uçacak
“AKSUNGUR’DA CİDDİ BİR TALEP PATLAMASI VAR”

Temel Kotil, TUSAŞ’ın 10 Tonluk Genel Maksat Helikopteri Projesi’nden bahsetti ve “Bu arada T-129 ATAK helikopteri çok iyi satıyor. Filipinler’e teslimatlar bitmek üzere. Nijerya’ya gönderiyoruz şu anda. İki müşterinin talepleri katlamasını bekliyoruz. ATAK’tan yurt dışında çok satacağız. AKSUNGUR İHA çok iyi gidiyor, çok müşterimiz oldu yurt dışında. Yeni müşteriler de geliyor. AKSUNGUR’da da ciddi bir talep patlaması görüyoruz. ANKA’dan ayda 5 adet yapıyoruz. İnşallah bu sayıyı artıracağız ve AKSUNGUR’u da oraya getireceğiz.” dedi. Kotil, HÜRKUŞ‘un satışlarının sürdüğünü gelecek hafta Çad ve Nijer’de törenlerinin yapılacağını hatırlatarak ANKA-3’ün uçması için çalışmaların sürdüğünü anlattı. HÜRJET’in uçmasının kendilerine sağladığı avantajlardan bahseden Kotil, burada Türk mühendislerin başarılarını anlattı.

“HÜRKUŞ’A BÜYÜK BİR İLGİ VAR, MARKET LİDERİ OLMA ŞANSIMIZ YÜKSEK”