Mine Yücel, Toplumda en büyük eksiklik ''Lider Eksikliğidir''Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

29 Şubat 2024 - 00:43

Mine Yücel, Toplumda en büyük eksiklik ”Lider Eksikliğidir”

Mine Yücel, Toplumda en büyük eksiklik ”Lider Eksikliğidir”
Son Güncelleme :

25 Ocak 2024 - 15:47

CMIRS Direktörü Mine Yücel, 2013 yılından beri her üç ayda bir yapılan toplumsal yapının incelendiği anket sonuçlarına göre; toplumdaki en büyük eksikliklerin başında “lider eksikliği” geldiğini vurguladı.

Göç, Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi (CMIRS) Direktörü Mine Yücel, Cenk Paşa’nın Kıbrıs Postası TV’de hazırlayıp sunduğu ‘Ledra Sohbetleri’ adlı programa konuk oldu.

CMIRS Direktörü Mine Yücel, 2013 yılından beri her üç ayda bir yapılan toplumsal yapının incelendiği anket sonuçlarına göre; toplumdaki en büyük eksikliklerin başında “lider eksikliği” geldiğini vurguladı.

Yücel, Cumhurbaşkanlığı’nın en çok güven duyulan kurumlar arasında olmasına karşılık, yapılan anket verilerine göre demokrasiye olan güvenin ayrıca siyasi partilere ve Cumhurbaşkanlığı kurumuna olan güvenin de dibe vurduğunu açıkladı.

Yücel, “CMIRS olarak, üç ayda bir düzenli olarak Kıbrıslı Türklerin siyasi güven, sosyal güven ve mutluluk algısını ölçmek için yapılan anket sonuçlarında bu oranların zaman içerisinde ne şekilde etkilendiğini de gözlemliyoruz” dedi. Mine Yücel, yapılan anket sonucunda en çok ekonomik sorunların, yolsuzluğun ve Kıbrıs sorununun konuşulduğunu açıkladı. Yücel, “Ekonomik sorunların yüksek olduğu bir dönemde, yönetimden beklediğini bulamayan toplum, Kıbrıs sorununu hatırlıyor” dedi. Yücel, “Ankete katılanların yüzde 87.1‘i ülkede işlerin yanlış yönde gittiğini düşünüyor” diye konuştu.

Anket sonuçlarını aktaran Yücel, yüzde 53.52’si iki sene içerisinde kendi ekonomik durumunun daha kötü olacağını, yüzde 33.40’ı ise aynı kalacağını, şu anki ekonomik durumun çok kötü olduğunu düşünen katılımcıların ekonominin durumunun 2 sene içerisinde aynı kalacağını düşünmesine, gelecekte kendi ekonomik durumunun daha iyi olacağını düşünenlerin oranı ise sadece yüzde 13.08 olduğunu açıkladı.

Yücel, ankete katılanların yüzde 74.1’i ülke ekonomisinin iki sene içerisinde daha kötü olacağını, yüzde 14.66’sı ise aynı kalacağı beklentisini dile getirdi. Ülke ekonomisinin iki sene içerisinde daha iyi olacağını düşünenlerin oranın ise yüzde 11.24 olduğunu belirtti.

Avrupa Parlamentosu seçimlerinden dolayı, anket katılımcılarına Avrupa Parlamentosu ile ilgili soruların da sorulduğunu belirten Yücel, Avrupa Parlamentosu seçimleri konusunda bilgi eksikliği olduğunu ve 2019’da gerçekleştirilmiş olan AP seçimlerinde oy kullananların veriler sonucu yüzde 10.66’sı olduğunu açıkladı.

Yüzde 18.22 oranında bir kesim ise Güney’de oy kullanmaya karşı olduğunu, yüzde 1.21 oranında bir kesim ise sandığa gidip oy kullanmadığını söyleyen Yücel, 2019’da oy kullanmış olduğunu belirten kesimden daha yüksek oranda bir kesimin 2024’te oy kullanmayı düşündüğünü belirtti.

Yücel, Mart 2023’ten itibaren Kuzey Kıbrıs’ta demokrasinin işleyişini çok daha detaylı bir şekilde yansıtmaya yarayacak bir demokrasi ve iyi yönetim barometresini hayata geçirildiğini bildirdi.

Yücel, Kuzey Kıbrıs Demokrasi ve İyi Yönetim Barometresi, demokrasilerde olması beklenen ve dünyada kullanılan birçok demokrasi endeksinde bulunan başlıkların dikkate alındığını, ankete katılan kişilerden KKTC’ye 10 üzerinden puan vermeleri istendiğini aktardı. Yücel, “Veri sonuçları yüzde 5’in altında, KKTC sınıfta kaldı” ifadelerini kullandı.