MTV'ye 2022'de indirim müjdesi! Motorlu Taşıtlar Vergisi ne kadar olacak, ödemeler ne vakit?Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

30 Kasım 2022 - 13:56

MTV’ye 2022’de indirim müjdesi! Motorlu Taşıtlar Vergisi ne kadar olacak, ödemeler ne vakit?

Yılbaşından itibaren MTV fiyatlarına artırım gelecek. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde (MTV) yüzde 36.2’lik artış yerine Enflasyon oranı kadar yani …

Son Güncelleme :

08 Aralık 2021 - 15:36

MTV’ye 2022’de indirim müjdesi! Motorlu Taşıtlar Vergisi ne kadar olacak, ödemeler ne vakit?

Yılbaşından itibaren MTV fiyatlarına artırım gelecek. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde (MTV) yüzde 36.2’lik artış yerine Enflasyon oranı kadar yani yüzde 21 düzeyinde artış olabileceği söz ediliyor. Edinilen bilgiye nazaran, iktisatta yaşanan meseleler ve enflasyon nedeniyle, fiyat artışlarının vatandaşta yarattığı düşünceyi azaltmak için formül arayışları sürüyor. 

BAKANLIK AÇIKLADI

Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 2022 yılına ilişkin Vergi Yordam Kanunu Genel Bildirisi, Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu kapsamda vergi, harç ve ceza fiyatları belirlenen yüzde 36,2 oranında artacak.

Tekrar değerleme oranlarına nazaran de  2022 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi de (MTV) bin 51 liradan bin 431 liraya çıktı.

Piyasada ise en fazla kullanılan ve motor hacmi 1.301 cc-1.600 cc olan araçlarda en düşük MTV de 1.830 liradan 2.492 liraya yükseldi.

2022 MTV 1.265 LİRAYA DÜŞEBİLİR

İndirime ait Cumhurbaşkanı kararının, ay sonuna kadar Resmî Gazete’de yayınlanması gerekiyor. MTV’deki artış, yüzde 36,2 yerine yüzde 20 ile hudutlu kalırsa, (1-3 yaş aralığındaki) motor silindir hacmi 1.300 cc ve aşağısında olanların ödemesi gereken vergi fiyatı 2022 yılında, 1.431 liradan 1.256 liraya düşecek.

CUMHURBAŞKANI’NIN İNDİRME YETKİSİ VAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Motorlu Taşıtlar Vergisini düşürme yahut artırma yetkisi bulunuyor.

YÜZDE 50’YE KADAR İNDİRİM YAPILABİLİR

25 milyondan fazla araç sahibi için hayli yüksek vergi manasına gelen bu oranların revize edilmesi gündeme geldi. AK Parti kulislerinde, Cumhurbaşkanının bu oranı yüzde 50 oranında düşürme yetkisinin bulunduğu, yetkisini 2020 yılında kullanarak, MTV’deki yüzde 22.57’lik artışı, yüzde 12’ye düşürdüğü anımsatıldı.

KULİSLERDE KONUŞULUYOR

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine nazaran AK Parti kulislerinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2022 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi konusunda indirim yetkisini kullanabileceği belirtiliyor.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ NEDİR?

Motorlu taşıtlar vergisi, Karayolları Trafik Kanunu’na nazaran trafik şube yahut ofislerine kayıt ve tescil edilmiş bulunan motorlu kara taşıtları; Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kayıt ve tescil edilmiş olan uçak ve helikopterler, liman yahut belediye siciline kayıt ve tescil edilmiş olan motorlu deniz taşıtlarının tabi olduğu vergilendirmedir.

MTV ÖDEME HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin hesaplanmasında aracın tipi, yaşı ve motor hacmi göz önüne alınıyor. Aracın araba, kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs, panelvan olmasına nazaran ödenecek vergi meblağı değişiklik gösteriyor.

MTV, araba ve motosikletlerin yaşı ve silindir hacmine nazaran, otobüslerin yaşı ve oturma kapasitesine nazaran belirleniyor. Kamyon ve kamyonetlerde ise aracın yaşının yanı sıra azami toplam tartısı göz önünde bulundurularak MTV meblağı hesaplanıyor.

MTV NE VAKİT ÖDENİR?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, Ocak ve Temmuz olmak üzere yılda iki kez ödenir.

 

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.