Muş’ta 9 ailenin evlat nöbeti devam ediyorKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

2 Mart 2024 - 22:16

Muş’ta 9 ailenin evlat nöbeti devam ediyor

Muş’ta, HDP Vilayet Başkanlığı önünde ailelerin evlat nöbeti sürüyor. Öğlen saatlerinde parti binası önüne aksiyon için gelen gözü yaşlı …

Muş’ta 9 ailenin evlat nöbeti devam ediyor
Son Güncelleme :

08 Eylül 2021 - 18:12

Muş’ta, HDP Vilayet Başkanlığı önünde ailelerin evlat nöbeti sürüyor.

Öğlen saatlerinde parti binası önüne aksiyon için gelen gözü yaşlı aileler, oturma aksiyonu başlattı.

Bir ortaya gelen aileler, “Halk düşmanı parti”, “Evlatlarımızı vereceksiniz”, “Ha HDP ha PKK”, “Türk-Kürt kardeştir, HDP kalleştir” ve “Halkı dolandıran parti” dövizleri açarak slogan attı.

Gözü yaşlı anne Gülbahar Teker, HDP’ye reaksiyon göstererek parti binasına yürüdü. Anne Teker’i, polis grupları zahmetle sakinleştirebildi.

HAREKETE YENİ BİR ANNE DAHA KATILDI

21 haftadır aksiyona katılan Teker, Özcan, Yenilmez, Aktar, Kılıç, Arul, Baykara, Uçkun ailelerine bir dayanakta Sönmez Yıldız ailesinden geldi. Aksiyona yeni katılan anne Naciye Sönmez Yıldız, 15 yaşındaki oğlu Osman Sönmez Yıldız’ın, 2015 yılında Bitlis’in Tatvan ilçesinde okul okuduğu sırada PKK tarafından kandırılarak dağa kaçırıldığını söyledi.

“KOLUM KANADIM KIRIK”

6 yıldır oğlundan haber alamadığını aktaran anne Naciye Sönmez Yıldız, “Ben çocuğumu istiyorum. Oğlum küçük. Perişan oldum. Kolum kanadım kırık. 15 yaşında bir çocuk hiçbir şey bilmiyor, kendisine bakamaz, yemek yapamaz. Dağda taşta mı yatıyor, aç mıdır, tok mudur, ne yiyor bilmiyorum. Birinci sefer Muş’ta harekete katıldım” dedi.

“BUGÜN BİR AİLE DAHA DAYANAĞA GELDİ”

Oğlu 2014 yılında dağa götürülen anne Gülbahar Teker de HDP’nin kapatılmasını isteyerek, “HDP, PKK, bu anne ve babalardan ne istiyor. Biz de Kürt’üz niçin kapıya çıkıp bizi sormuyorlar. Anne ve babalar Muş’ta, Diyarbakır’da, Hakkari’de, Van’da, her yerde yürüyüş yapıyor, aksiyon yapıyor. Bir tane çocuk dağda kalana kadar burada harekete devam edeceğim. Bugün bir aile daha takviyeye geldi. Ben dayanağa geldikleri için çok sevindim” ifadelerini kullandı.

2016 yılında dağa kaçırılan kardeşi Atilla Özcan için aksiyona devam eden Ümit Özcan ise sonuna kadar harekete devam edeceklerini tabir etti.

“KAÇIN GELİN DEVLETİNİZE TESLİM OLUN”

Bugün bir annenin daha aksiyona dayanak verdiğini anımsatan Özcan, “Yeni bir ailenin aksiyona katılması bize güç verdi. Aksiyona katılmayan başka ailelere sesleniyorum; gelin sizler de takviye verin, çocuğunuzu isteyin. HDP’lilerin çocukları Paris’te, Almanya’da, Fransa’da gezerken, bizim çocuklar ise dağlarda, mağaralarda mahsur kalmışlar ve taşta, toprakta yatıyorlar. Gelin takviye verin. Buradan kardeşim ve çocuklara sesleniyorum; kaçın gelin devletinize teslim olun” diye konuştu.

Kıbrıs Haber