NASA 'dünyayı kurtarmak' için ilk adımı attı..Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

9 Aralık 2022 - 15:08

NASA ‘dünyayı kurtarmak’ için ilk adımı attı..

Son Güncelleme :

27 Eylül 2022 - 10:04

NASA ‘dünyayı kurtarmak’ için ilk adımı attı..

NASA ‘dünyayı kurtarmak’ için ilk adımı attı… DART misyonu hedefi 12’den vurdu!

NASA dünyayı kurtarmak için ilk adımı attı... DART misyonu hedefi 12den vurdu

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) DART misyonu kapsamında fırlattığı uzay aracı Dimorphos adlı bir asteroide tam isabetle çarptı. NASA çarpma anının görüntülerini yayınladı.

Dünyanın nefesini tutarak takip ettiği DART Misyonu başarı ile tamamlandı.

Kasım 2021’de fırlatılan Uzay aracı, yolculuğunu tamamladığında asteroide çarptı ve hızıyla yörüngesini değiştirmeye çalıştı.

Deneme Dünya’dan 11 milyon kilometre uzaklıktaki Dimorphos asteroidi üzerinde yapıldı.

Kamuoyunda ‘NASA’nın dünyayı kurtarma projesi’ olarak da bilinen DART misyonu, büyük ölçekli bir asteroidin Dünya’ya çarpmasını engellemenin zorluklarını tespit etmeyi hedefliyor.

NASA, Dimorphos’un Dünya için herhangi bir tehlike oluşturmadığını ve bu denemenin de asteroidi bize doğru yönlendirmeyeceğini belirtti.

ÇARPANA KADAR FOTOĞRAF GÖNDERMEYE DEVAM ETTİ

DART’ın üzerindeki kamera, 160 metre genişliğindeki Dimorphos’a çarptığı ana kadar her saniye bir fotoğraf yolladı. Fotoğraflar çarpma anında uzay aracının da yok olmasıyla kesildi.

Aynı zamanda DART aracılığıyla taşınan ve birkaç gün önce uzaya bırakılan 14 kilogram ağırlığında, İtalya yapımı LiciaCube adlı bir nano uydu da uzay aracının Dimorphos’ta oluşturduğu krateri fotoğraflayacak.

Uzmanlar gökyüzü araştırmaları ve istatistiksel analizler sayesinde Dünya’ya çarpması durumunda tüm yaşamı yok edebilecek asteroidlerin yüzde 95’inin tespit edildiğini ve bunların herhangi bir tehlike oluşturmadığını söylüyor.

Ancak insanlık üzerinde çok büyük etkileri olabilecek ve henüz tespit edilmemiş daha küçük asteroidler olabilir. Dimorphos gibi bir asteroidin Dünya’ya çarpması durumunda 1 kilometre çapında ve yüzlerce metre derinliğinde bir krater oluşabilir ve bunun etkisi oldukça büyük olur.

Bundan dört yıl sonra Avrupa Uzay Ajansı’na ait üç uzay aracı, Hera adlı bir misyonla Didymos ve Dimorphos’ta takip çalışmaları gerçekleştirecek.

Açılımı ‘Double Asteroid Redirection Test’ yani ‘Çifte Asteroit Yön Değiştirme Testi’ olan DART görevi, NASA’nın bu asteroidlere karşı savunma arayışının bir sonucu olarak ortaya çıktı.

DÜNYA NE KADAR HAZIR?

Bir asteroidin Dünya’ya çarpması durumunda olası senaryoları ele alan bilim insanları olası acil durum planlarını masaya yatırdı ve bu cismin durdurulması için neler yapılabileceği üzerine planlar geliştirdi.

 

NASA dünyayı kurtarmak için ilk adımı attı... DART misyonu hedefi 12den vurdu

Bilim insanları böyle bir durumda asteroidin büyük bir nükleer patlama etkisi yaratacağını ve korkunç sonuçlara neden olacağı konusunda fikir birliği yaptı.

Elimizdeki teknoloji ile böyle bir duruma karşı etkisiz kaldığımızın altını çizen ekip tek çözümün çarpışma bölgesinin erkenden tahliye edilmedi olduğunu bildirdi.

Bu da on milyonlarca kişinin evlerini hatta ülkelerini terk etmeleri anlamına, başka bir deyişle gezegenimizin en büyük mülteci krizi anlamına geliyor.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.