NFT nedir, nasıl kullanılır? İşte NFT açılımıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

6 Aralık 2022 - 18:36

NFT nedir, nasıl kullanılır? İşte NFT açılımı

Dijital sanat yahut dijital koleksiyon olarak da bilinen NFT; bir tweeti, bir tabloyu, bir resmi, bir anı, bir gif’i, bir futbolcu kartını vb …

Son Güncelleme :

09 Ekim 2021 - 10:40

NFT nedir, nasıl kullanılır? İşte NFT açılımı

Dijital sanat yahut dijital koleksiyon olarak da bilinen NFT; bir tweeti, bir tabloyu, bir resmi, bir anı, bir gif’i, bir futbolcu kartını vb. objeleri temsil edebilir. NFT’ler sanat, ses, görüntü ve öteki yaratıcı çalışma biçimleri üzere dijital belgeleri temsil edebilir. Dijital evrakların kendileri sonsuz bir halde tekrar üretilebilirken, onları temsil eden NFT’ler temel blok zincirlerinde izlenir ve alıcılara sahiplik delili sağlar.

NFT NEDİR?

NFT’nin açılımı Non-Fungible Token, yani değişimi mümkün olmayan dijital para, sanal çip ya da dijital öğe manasına gelir. Kopyalanamayan ve çeşidinin tek örneği olan NFT, bir şeyin gerçekliğinin dijital sertifikası olarak tanımlanabilir.

NFT’ler sanat, ses, görüntü, görüntü oyunlarındaki öğeler ve öbür sanal çalışma biçimleri üzere dijital belgeleri temsil edebilir. Dijital evrakların kendileri sonsuz bir halde tekrar üretilebilirken, onları temsil eden NFT’ler temel blok zincirlerinde izlenir ve alıcılara sahiplik delili sağlar.

NFT’ler; dijital sanat, görüntü oyunu öğeleri ve müzik belgeleri üzere dijital kreasyonları metalaştırmak için kullanılabilir. Ama özgün evrakın rastgele bir kopyasına erişim, jetonun sahibiyle sonlu değildir.

NFT NE VAKİT VE NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Birinci NFT’ler Ethereum tabanlıydı ve 2015 yılı civarında ortaya çıktı. Daha evvel kripto para üniteleri üzerine spekülasyon yapan birebir yatırımcılar, büyük ölçüde artan hacimlerde NFT’leri alıp satmaya başladıkça, NFT’ler için pazara olan ilginin artması spekülasyonun artmasına neden oldu.

NFT’ler çoklukla dijital sanat yapıtları satın almak ve satmak için kullanılır ve GIF’ler, tweet’ler, sanal ticaret kartları, fizikî objelerin imgeleri, oyun skill yahut skinleri, sanal emlak ve daha fazlası biçimini alabilir.

NFT SATIŞ NE DEMEK, NASIL KULLANILIR?

NFT, eşsiz bir imzayla çalışan tek bir NFT’yi yaparak, dijital bir yaratıcı çalışmanın yapay kıtlığına neden olmak için kullanılabilir. Sanat yapıtlarının NFT’leri bu nedenle imzalı öğelere misal.

Bu sistem sayesinde, sanatçı müzayede şirketlerini ortadan çıkararak, direkt alıcılara ulaşabildiği üzere, satılan dijital yapıtın tekrar el değiştirmesi üzerinden de kurul alabiliyor. NFT sayesinde ise dijital sanatkarlar, devam eden satışlardan da değişen yüzdelerde hisse alabiliyor. Dayanılmaz sayılara el değiştiren dijital varlıklar ortasında, gif’ler, müzikler ve görüntüler da bulunuyor.

NFT İLE SATILAN DİJİTAL ESERLER

NFT cinsleri çok çeşitlidir; bir dijital fotoğraf, bir müzik belgesi hatta bir tweet biçimini alabilir. Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey’in birinci tweet’i NFT olarak 2,5 milyon dolara . Beeple’ın dijital sanat yapıtları, 2021’de 69,3 milyon ABD dolarına satıldı. Christie, bu meblağ karşılığında Beeple’s Everydays: The First 5000 Days’i satarak açık artırma sanayisinde olay oldu.

NFT’ler, oyun geliştiricisi yerine kullanıcı tarafından denetim edilen oyun içi varlıkları temsil etmek için de kullanılabilir. Oyunda NFT’lerin birinci kullanımı, merkezi bir yaklaşım kullanılarak Tokenzone tarafından gerçekleştirildi. NFT’ler, varlıkların oyun geliştiricisinin müsaadesi olmadan üçüncü taraf pazarlarda alınıp satılmasına müsaade verir.

Mesut Özil, Genies Wearable ile yaptığı iş birliği sonucunda Mesut Özil Next Chapter Boots ve The Kit eserini ortaya koydu. Bu dijital eserler, NiftyGateway’de düzenlenen bir açık artırma ile satıldı. Ayakkabılar, bin 886 dolara alıcı bulurken, The Kit 2 bin 525 dolara satıldı.

NFT NASIL YAPILIR?

NFT, bir sanat yapıtı üzere bir belgenin KnownOrigin, Rarible yahut OpenSea üzere bir NFT açık artırma pazarına yüklenmesiyle oluşturulur. Bu, dijital deftere kaydedilen evrakın kripto para ünitesi ile satın alınabilen ve tekrar satılabilen bir NFT olarak kopyasını oluşturur.

Bir sanatçı, bir yapıtı temsil eden NFT’yi satabilse de, sanatçı yapıtın telif hakkını elinde tutabilir ve tıpkı çalışmanın daha fazla NFT’sini yaratabilir. NFT’nin alıcısı işe özel erişim elde etmez, tıpkı vakitte alıcı yepyeni dijital belgenin mülkiyetinide elde etmez. Rastgele bir yapıtı NFT olarak yükleyen bir kişinin, kendisinin orjinal sanatçı olduğunu kanıtlaması gerekmez bu yüzden asıl sanatkarın müsaadesi olmadan o sanatkarın yapıtını NFT için kullanan birçok insan olmuştur.

Günümüzde Rarible (Digital Collectibles), Opensea (Digital Marketplace), Nifty Gateway (Digital Art), superRare (Digital Art), Enjin (Gaming), Decentraland (Virtual Reality) üzere birçok NFT platformu üzerinden dakikalar içinde kendi NFT’nizi oluşturmanız mümkündür. Bunun için dijital cüzdanınızın olması kafidir.

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.