Ödev sürecini kolaylaştırmakKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

29 Kasım 2022 - 14:22

Ödev sürecini kolaylaştırmak

Ödev yapma sürecini kolaylaştırmak için birkaç küçük tüyo; + Ödev yapmaya başlamadan evvel çocuğunuzun karnının tok ve gereğince dinlenmiş …

Son Güncelleme :

15 Ekim 2021 - 11:22

Ödev sürecini kolaylaştırmak

Ödev yapma sürecini kolaylaştırmak için birkaç küçük tüyo;

+ Ödev yapmaya başlamadan evvel çocuğunuzun karnının tok ve gereğince dinlenmiş olduğundan emin olun.

+ Ödev yapma vaktini geç saatlere bırakmayın.

+ Ödev yapılan ortamda hiçbir teknolojik aygıt açık olmamalıdır. Örneğin TV açık olan bir odada ödev yapmak uygun değildir.

+ Çocuğunuzun yaşına uygun çalışma saatleri düzenleyin ve molalar verin. Küçük bir çocuktan 1 saat boyunca aralıksız ödev yapmasını beklemek çocuk için zorlayıcı olabilir.

+ Çocuğun yaşı küçükse ödevlerini yaparken siz de yanında olun ve siz de bir şeylerle ilgilenin. Örneğin çocuğunuz ödev yaparken siz de yanında kitap okuyabilir yahut akşam yemeği için hazırlık yapabilirsiniz. Bu aktiviteler çocuğunuzun ilgisini çekecek şeyler olmamalı. Örneğin çocuk yanınızda ödev yaparken siz telefonda oyun oynamayın.

+ Çocuğun ödevlerini çocuğun yerine yapmayın. Çocuğunuz ödev yaparken sırf yardım istediği vakitlerde onun isteği ve gereksinimi kadar yardım edin. Kalemi elinize alıp onun yerine devam etmeyin.

+ Çocuğunuzun gereksinimlerine yönelik ilgi gösterin. Ödev yaparken sıkılması, dikkatinin dağılması, odaklanmakta zahmet çekmesi üzere durumlar yaşayabilir. Bu durumlarda ona kızmak yerine birlikte neler yapabileceğinizi konuşun. Ödevlerini yapmak istemediği durumlarda kesinlikle çocuğunuzu ve onu rahatsız eden durumu anlamaya çalışarak konuşun.

+ Ödev süreciyle ilgili ödül – ceza sisteminden mümkün mertebe uzak durun.

+ Ödevi bittikten sonra çocuğunuzu rahatlatacak bir şeyler yapması için teşvik edin. Örneğin dışarı çıkıp arkadaşlarıyla oynaması üzere.

+ Gün içinde okulda çok hareket alanı olmayan çocuğunuzun muhtaçlıkları için hassas olun.

+ Ödev yapma müddeti asla saatlerce sürmemelidir. Şayet sürüyorsa vakit konusunda kesinlikle düzenleme yapın.

+ Çocuğunuzun ödev yapma sürecine ilgili olun. Ödevleri bittikten sonra ödevleri hakkında sohbet edebilirsiniz. Örneğin öğrendiği değişik bilgileri sizinle paylaşması için teşvikte bulunabilirsiniz.

Şayet çocuğunuz ödevle ilgili yahut okulla ilgili dikkat, odaklanma, zamanlama, planlama, ilgisizlik, isteksizlik, çabuk sıkılma, anlamakta yahut ödev yapmakta zorluk yaşama üzere meseleler yaşıyorsa kesinlikle uzman dayanağı alın.

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.