Notice: register_sidebar işlevi yanlış çağrıldı. "Kenar çubuğu 1" kenar çubuğu için id parametre dizisi belirtilmemiş. "sidebar-1" varsayılanına dönülüyor. id değerlerini kendiniz "sidebar-1" olarak düzenleyip, bu iletiyi gizleyebilir ve var olan kenar çubuğunun içeriğini koruyabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak için lütfen WordPress hata ayıklama bölümüne bakın. (Bu ileti 4.2.0 sürümünde eklendi.) in /home/u1302168/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078

Notice: register_sidebar işlevi yanlış çağrıldı. "Footer" kenar çubuğu için id parametre dizisi belirtilmemiş. "sidebar-2" varsayılanına dönülüyor. id değerlerini kendiniz "sidebar-2" olarak düzenleyip, bu iletiyi gizleyebilir ve var olan kenar çubuğunun içeriğini koruyabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak için lütfen WordPress hata ayıklama bölümüne bakın. (Bu ileti 4.2.0 sürümünde eklendi.) in /home/u1302168/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078
Öldükten sonra sosyal medya hesaplarımız ne olacak? « Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

Öldükten sonra sosyal medya hesaplarımız ne olacak? « Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

15 Haziran 2024 - 00:01

Öldükten sonra sosyal medya hesaplarımız ne olacak?

Dünya nüfusunun yarısından fazlası en az bir sosyal medya platformunu kullanıyor. Her geçen gün hızlanan dijital dönüşümle birlikte sosyal medya …

Öldükten sonra sosyal medya hesaplarımız ne olacak?
Son Güncelleme :

10 Eylül 2021 - 12:09

Dünya nüfusunun yarısından fazlası en az bir sosyal medya platformunu kullanıyor. Her geçen gün hızlanan dijital dönüşümle birlikte sosyal medya kullanıcı sayısı da artıyor.  Facebook, Google ve Twitter gibi sosyal medya devleriyle neredeyse her anımızı paylaşıyoruz. O platformlarda yaptığımız paylaşımlar sonsuza kadar kalacak mı? Biz öldükten sonra sosyal medya hesaplarımıza ne olacak?

Sosyal medya devleri bu sorular için bazı ayar ve özellikler geliştirdi. Örneğin bir kişi öldükten sonra o kişinin profili izin verdiği bir kişi tarafından anıtlaştırılabiliyor. Paylaşımları, fotoğrafları, yazıların tamamı profilde durabiliyor. Bazı platformlar ise ölüm belgesinin paylaşılması halinde hesabı kapatabiliyor. Gelin hangi platformlarda öldükten sonra ne gibi işlemler yapılabiliyor beraber bakalım.

FACEBOOK

2004 yılında hizmet vermeye başlayan Facebook, kullanıcılara bu gibi durumlarda devreye girebilecek iki farklı seçenek sunuyor. Kullanıcılar, hesaplarını anıtlaştırmanın yanı sıra isterlerse Facebook’tan kalıcı silme talebinde bulunabiliyorlar.

Hesap anıtlaştırılırsa, hesabınızı yönetmek için bir varis belirlemeniz gerekiyor. Ancak, burada çok ince detaylar olduğunu bilmelisiniz.

Anıtlaştırılmış Hesaplar

Anıtlaştırılmış hesaplar, biri vefat ettikten sonra arkadaşlarınızın ve ailenin bir araya gelip anılarını paylaştığı bir yerdir. Anıtlaştırılmış hesapların temel özellikleri şunlardır:

Hesap Varisleri

Hesap anıtlaştırılırsa hesabınızı yönetmek için seçilen kişi kısıtlı olarak hesabınızda değişiklikler yapabilir. Facebook bu gibi durumlarda bir hesap varisi seçilmesini onaylamaz, ancak anıtlaştırılmış hesap adına arkadaşlık isteklerini kabul etmek, profil resmini değiştirmek ve saygı için kapak fotoğrafı gibi birçok etkinlik için hesap verişlerine izin verir.

Ölüm Durumunda Hesabı Silme

Hesabınızı anıtlaştırmak yerine öldükten sonra tamamen silmek istiyorsanız, aşağıda verdiğimiz adımları takip edebilirsiniz. Hesabınızın tamamen silinmesi için birinci derece akrabanızın resmî belgelerle ölümünüzü platforma bildirmesi gerekiyor. Bu durumda, tüm mesajlarınız, fotoğraflarınız, gönderileriniz, yorumlarınız, ifadeleriniz ve bilgileriniz Facebook’tan derhal ve kalıcı olarak kaldırılacaktır.

INSTAGRAM

Facebook’un 2012 yılında 1 milyar dolara satın aldığı Instagram da ölüm durumunda hesabı anıtlaştırma veya kalıcı olarak silme seçeneği sunuyor. Ancak, Facebook’un aksine, ölmeden önce tüm bu ayarları gerçekleştirmenize izin vermeyen platform, hesabın varisini seçmenin yanı sıra, hesabınızın anıtlaştırılması veya tamamen silinmesi için birinci derece akrabanızın resmî belgelerle ölümünüzü kanıtlaması gerekiyor.

Instagram, ölümünden sonra hesabınızı anıtlaştırmak için, ölüm ilanı veya gazete makalesi gibi belgeler talep ediyor. Hesabın tamamen kaldırılması için, ölen kişinin doğum belgesini, ölüm belgesini ve ölen kişinin yasal temsilcisi veya mirasçısı olduğunuzu gösteren bazı belgeler istiyor.

TWITTER

Bir Twitter kullanıcısının ölmesi durumunda, ölen kişiye ait hesabı devre dışı bırakmak için kişinin yasal varisi veya onaylanmış birinci derece aile üyesi harekete geçebilir.

Bu gibi durumlarda vefat eden kullanıcının hesabının silinebilmesi için birinci derece aile bireyleri ve kişi adına hareket etmeye yetkili kişilerin online form doldurarak platformla iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Talebi gönderdikten sonra, merhum hakkında bilgi, başvuru sahibinin kimlik fotokopisi ve ölen kişinin ölüm belgesi gibi ek ayrıntılar sağlamak için talimatlar e-posta ile gönderiliyor. Bu bilgiler daha sonra platform tarafından incelenerek ve söz konusu hesap siliniyor.

YOUTUBE – GOOGLE

2005 yılında hizmete başlayan video barındırma platformu YouTube, genellikle Google hesaplarıyla ilişkilendiriliyor. Bu nedenle Google kullanıcıları ölmeden önce hesapları bir süre hareketsiz kaldıktan sonra hesaplarına ne olacağını belirlemek için “Etkin Olmayan Hesap Yöneticisi” özelliğini kullanmaları gerekiyor.

Etkin Olmayan Hesap Yöneticisi, kullanıcıların bir süre etkinlik dışı kaldıktan sonra hesap verilerinin bölümlerini paylaşmak, birine bildirmek veya hesabın silinip silinmeyeceğini belirlemek için kullanabileceği bir yöntemdir. Bu aracı kullanmanız durumunda, Google ve YouTube hesabınız siz öldükten sonra tamamen kaldırılıyor.

Bu araç kullanılmazsa, ölümden sonra, birinci derece akrabalar veya temsilciler, söz konusu hesabın kapatılması veya hesaptan veri alınması için gerekli belgelerle talepte bulunabiliyorlar.

WHATSAPP

Yakınları vefat etmiş birinin WhatsApp hesabını kapatabilirler. WhatsApp uygulamasındaki hesap ayarlarından, hesap silme işlemini gerçekleştirebilirler. Böylece yapılan tüm Whatsapp işlemleri son bulacaktır.

PINTEREST

Pinterest ise ölen kullanıcılarının aile üyeleri isterse, hesabı devre dışı bırakabiliyor. Bununla birlikte, site, bir kullanıcının ölümünden sonra herhangi bir kişisel veya giriş bilgisi vermeyeceğini belirtiyor.

BENZER HABERLER


Deprecated: 3.1.0 sürümünden başlayarak, bir parametre ile çağrılan WP_Query işlevi kullanımdan kaldırıldı! caller_get_posts kullanımdan kaldırıldı. Yerine ignore_sticky_posts kullanın. in /home/u1302168/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078