Öztürkler, izinsiz KKTC’de kalan yabancıları yasal statü altına girmeye çağırdıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

8 Aralık 2022 - 05:14

Öztürkler, izinsiz KKTC’de kalan yabancıları yasal statü altına girmeye çağırdı

Son Güncelleme :

23 Kasım 2022 - 6:42

Öztürkler, izinsiz KKTC’de kalan yabancıları yasal statü altına girmeye çağırdı

İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, bir Web TV’de yayınlanan programda gündeme ve Bakanlığı’nın çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Ülke güvenliği ve kamu huzurunun korunması yönünde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Öztürkler, ülkede düzensiz kalan veya suça karışmış kişiler hakkında tereddüt etmeden, 2000 kişiye yakın deport gerçekleştirildiğini, bu konuda kararlı duruşlarının devam edeceğini ifade etti.

Ülkede düzensiz durumda yasal izinli olmadan kalmakta olan yabancılara yasal statü altına girmeleri için çağrıda bulunan Öztürkler, “Muhaceret Sistemlerinin yeniden yapılandırıldığını ve düzensiz durumda olan kişilerin buradan çok daha hızlı şekilde tespit edilebileceğinin bilinmesi gerektiğini, yürürlükte olan Muhaceret Affının tamamlanmasının ardından da bu ülkenin hukuk kuralları çerçevesinde burada yer almayacak kişiler hakkında devlet olarak gerekenin yapılacağını net olarak söylüyorum” dedi.

Ülke güvenliği ve kamu huzuru açısından en önemli noktanın ülkeye girişler konusunda güçlü ve güvenli bir sistemin ortaya konulması olduğuna dikkat çeken Öztürkler, E-Vize Otomasyon Sistemi ile daha sıkı kontrollerin yapılacağını ve yabancıların adaya gelmesinden önce çevrimiçi olarak sıkı bir süzgeçten geçirileceğini söyledi.

Kurulacak sistem ile ilgili ihale sürecinin büyük oranda tamamlandığını, 2-3 gün içerisinde altyapı çalışmaları tamamlanmış olan ve kamu güvenliğini ilgilendiren bu konuda Yüksek Seçim Kurulundan da onay alınarak gecikmeden adım atılacağını belirtti.

Öztürkler, Yüksek Seçim Kurulunun onayı alındıktan sonra, E-vize Otomasyon Sistemi’nin ihale sürecinin sonuçlanacağını ve şubat ayı ile birlikte devreye gireceğini açıkladı.

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.