Pençe Kılıç hava harekatında toplam 89 hedef imha edildiKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

27 Kasım 2022 - 15:07

Pençe Kılıç hava harekatında toplam 89 hedef imha edildi

Son Güncelleme :

20 Kasım 2022 - 21:57

Pençe Kılıç hava harekatında toplam 89 hedef imha edildi

MSB: ‘Pençe Kılıç Hava Harekatı ile 89 hedef imha edildi’

MSB'nin Twitter hesabından paylaştığı fotoğraf

KAYNAK,@TCSAVUNMA

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye ve Irak’ın kuzeyinde çeşitli hedeflere hava saldırıları düzenledi. 

Milli Savunma Bakanlığı, Pençe Kılıç adı verilen ve Pazar çok erken saatlerde başlayan hava harekatında toplam 89 hedefin vurulduğunu açıkladı.

MSB açıklamasına göre vurulan bölgeler şöyle:

  • Irak’ın kuzeyinde Kandil, Asos, Hakurk
  • Suriye’nin kuzeyinde Arap Pınarı, Tel Rıfat, Cizire, Derik

Açıklamada harekatın “Türkiye’ye yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğini sağlamak” amacıyla yapıldığı belirtildi.

açıklama metni

KAYNAK,MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI

Milli Savunma Bakanı Akar: ‘Terör örgütünün sözde karargâhları tam isabetle vuruldu’

hulusi akar KAYNAK,MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI

Milli Savunma Bakanlığı, harekat öncesinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu’nun Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na geldiğini aktardı.

Hava saldırılarını buradan takip eden Akar, harekatın başarıyla tamamlandığını belirterek, “Maksadımız, 85 milyon vatandaşımızın ve hudutlarımızın güvenliğini sağlamak, ülkemize yönelen her türlü hain saldırının da mutlaka karşılığını vermek” diye konuştu.

Akar, operasyonda sivillere zarar gelmemesi için “her türlü tedbirin alındığını” belirten Akar, “Teröristlere ait barınak, sığınak, mağara, tünel, depolar büyük bir başarıyla tahrip edildi. Bunları yakından takip ettik. Terör örgütünün sözde karargâhları da tam isabetle vuruldu, tahrip edildi. Sadece ve sadece teröristler ve teröristlere ait yapılar hedef alındı” açıklamasını yaptı.

MSB’nin resmi Twitter hesabından yapılan operasyona dair yapılan ilk paylaşımda, “Hesap zamanı. Alçaklardan hain saldırıların hesabı soruluyor!” yazılmış ve havalanmakta olan bir F-16 savaş uçağının fotoğrafı paylaşılmıştı.

MSB’den daha sonra yapılan ikinci paylaşımda ise “Terör yuvaları tam isabet vuruşlarla yerle bir ediliyor” denildi ve bir video paylaşıldı.

MSB ardından operasyona Pençe Kılıç Hava Harekâtı adı verildiğini açıkladı ve operasyonun Birleşmiş Milletler Anlaşması’nın 51. maddesinden doğan “meşru müdafaa” hakları doğrultusunda yapıldığı belirtildi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.