Pfizer/BioNTech için ‘altı ay’ araştırmasıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

30 Mart 2023 - 14:14

Pfizer/BioNTech için ‘altı ay’ araştırması

Koronavirüse karşı geliştirilen Pfizer/BioNTech aşısının uzun vadeli etkisi üzerine yeni bir araştırma yayımlandı. ABD’de yapılan araştırmaya …

Pfizer/BioNTech için ‘altı ay’ araştırması
Son Güncelleme :

06 Ekim 2021 - 12:47

Koronavirüse karşı geliştirilen Pfizer/BioNTech aşısının uzun vadeli etkisi üzerine yeni bir araştırma yayımlandı.

ABD’de yapılan araştırmaya göre, aşının enfeksiyona karşı koruma oranı altı ay içinde düşse de, ağır hastalığı ve hastaneye yatmayı engelleme gücü altı ay sonra da yüzde 90 oranında kalmaya devam ediyor. Saygın tıp dergisi Lancet’de yayımlanan araştırma, Aralık 2020 ile Ağustos 2021 arasında üç milyon kişinin sağlık kayıtlarının incelenmesiyle yapıldı.

Araştırma sürecinde bu kişilerin yüzde 5.4’ü Kovid-19’a yakalandı; hastalananların yüzde 6’sı hastanede tedavi görmek durumunda kaldı. Verileri incelenen kişilerin iki doz aşı yaptırmasının üzerinden ortalama üç ila dört ay geçtiği belirtildi. Buna göre, iki doz aşıdan sonraki bir ay içinde yüzde 88 olan koruma oranı, altı ay sonra yüzde 47’ye düşüyor. Bununla birlikte, iki doz Pfizer/BioNTech aşısı, Kovid-19’un Delta dahil tüm varyantları yüzünden hastaneye yatmayı altı ay boyunca yüzde 90 oranında önlemeye devam ediyor.

Araştırmanın başyazarı olan Dr. Sara Tartof, “Çalışmamız, aşıların pandemiyi kontrol etmekte kritik bir araç olduğunu, Delta ve diğer endişe veren varyantlardan kaynaklı ağır hastalık ile hastaneye yatmayı engellemekte son derece yüksek oranda etkili olduğunu teyit etti” dedi.

Kıbrıs Haber

Gönyeli Belediyesi