Prens Andrew 72 saat süren pazarlık sonucu Virgina Giuffre ile anlaştı!Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

27 Kasım 2022 - 19:37

Prens Andrew 72 saat süren pazarlık sonucu Virgina Giuffre ile anlaştı!

İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth’in oğlu Prens Andrew, hakkında çıkan cinsel istismar iddiaları sebebiyle tüm askeri unvanlarını ve kraliyet …

Son Güncelleme :

18 Şubat 2022 - 11:50

Prens Andrew 72 saat süren pazarlık sonucu Virgina Giuffre ile anlaştı!

İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth’in oğlu Prens Andrew, hakkında çıkan cinsel istismar iddiaları sebebiyle tüm askeri unvanlarını ve kraliyet himayelerini kaybetmişti. Kendisine dava açıldığı dönemde zor günler geçiren Prens, Virgina Giuffre ile 72 saat süren bir pazarlık sonucu anlaşma sağladı.

İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth‘in ortanca oğlu Prens Andrew, Amerikalı Virginia Giuffre ile ‘cinsel istismar’ iddiaları sebebiyle davalık olmuştu. Tüm dünya basınında büyük yankı uyandıran olayda Giuffre, 17 yaşındayken Prensin kendisine 3 defa cinsel tacizde bulunduğunu iddia etmişti. 

Prens Andrew

Yaşana skandal sonrası Prens Andrew hem kraliyet hem de askeri unvanlarını kaybetmiş ve annesi Kraliçe Elizabeth’ten tepki görmüştü. Mahkemede olayı çözemeyen Prens Andrew, Giuffre’nin avukatları ile 72 saat süren bir pazarlığın sonucunda anlaşmaya vardı. Buna göre; Virginia Giuffre’nin avukatlarının 3 milyon sterlin tutarındaki avukatlık bedeli Prens tarafından karşılanacak. Aynı zamanda Prens Andrew, Giuffre’ye 10 milyon sterlin ödemede bulunacak.

Prens Andrew ve Kraliçe Elizabeth

Bu anlaşma sonrası Prens Andrew, “Virginia Giuffre ile hiç görüşmedim. Bu kadını tanımıyorum.” diyemeyecek ve Virginia Giuffre’de “Prens beni istismar etti.” açıklamalarında bulunmayacak. 

Virginia Giuffre

Dava boyunca sıkıntılı zamanlar geçiren Kraliçe II. Elizabeth ise çocuklara yardım amacıyla kurulan vakfa bağışlanmak üzere 2 milyon sterlin ayırdı. Kraliçe oğlu Prens Andrew’u da elinde kalan son üç unvandan mahrum etmeyeceğini açıkladı.

Kraliçe Elizabeth ve Prens Andrew

DAHA ÖNCE NELER OLDU?

İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth‘in ortanca oğlu Prens Andrew, geçtiğimiz aylarda kendisine karşı “cinsel saldırı” suçlamasıyla açılan davadan dolayı zor günler geçiriyor.

Amerikalı Virgina Giuffre, 17 yaşındayken Prensin kendisine cinsel tacizde bulunduğunu söyleyerek soluğu ABD mahkemesinde almıştı. Prens Andrew iddiaları defalarca kez reddetse de Kraliçe Elizabeth oğlunun tüm kraliyet ve askeri unvanlarını elinden alarak tepkisini ortaya koymuştu. Abisi Prens Charles’ın da kendisine yüz dönmesiyle yalnız kalan Prens Andrew çözümü uzlaşmada buldu.

Salı günü ABD’deki bölge mahkemesine iletilen bir anlaşma metninde, Andrew ve Giuffre’nin mahkeme dışında uzlaşma kararı aldığı öğrenildi. Buna göre metinde; Prens Andrew’un, “hiçbir suçla ilgili sorumluluk üstlenmediği” ifadesi vurgulanırken Giuffre’ye uzlaşma dahilinde ödeme yapacağı öğrenildi.

Ödeme yapılacak miktar ise henüz açıklanmadı.

PRENS CHARLES KARDEŞİNE SIRTINI DÖNDÜ!

İngiltere tahtının varisi Prens Charles, “cinsel taciz istismarı” olaylarına adı karışan erkek kardeşi Prens Andrew‘a rest çekti. Amerika’lı Virgina Giuffre ile davalık olan Prens Andrew’a Kraliçe Elizabeth’ten sonra abisi Charles’da sırtını döndü. The Sun‘ın haberine göre;  Prens Charles’ın, Andrew’un ‘başını önüne eğmesini’ istediği ve kameralara mutluluk pozları vermekten kaçınması gerektiğini söylediği iddia edildi. 

Babası Prens Philip’in ölümünün ve Kraliçe II. Elizabeth’in sağlık sorunlarının artmasıyla yakın zamanda tahta çıkması beklenen Prens Charles’ın şimdiden Prens Andrew’u göndermek için planlar yaptığı da iddialar arasında yer alıyor. Buna göre; Charles kral olunca Andrew’u tamamen saraydan uzaklaştırmayı istediği ve kovacağı söyleniyor.

KRALİYET UNVANLARINI KAYBETTİ!

Amerikalı Virgina Giuffre, geçtiğimiz haftalarda İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth‘in ortanca oğlu Prens Andrew‘u ‘cinsel istismar’ ile suçlayarak dava açmıştı. Davaya onay verilmesinin ardından Kraliçe, Prens Andrew’un tüm kraliyet ve askeri unvanlarını iptal etmişti.

İngiliz basınından Mirror’ın haberine göre; Prens Andrew davayı kaybederse 30 milyon sterlinlik evindeki varlıklara el konulabilir. Avukat Arick Fudali yaptığı açıklamada “Tazminat kararı olması ve davalının ödemekten kaçınmaya çalışması durumunda, mal varlığına, hatta denizaşırı mal varlığına el koymanın bir yöntemi ve prosedürü var ve banka hesaplarına, fiziksel mülklere el konulmasını içerebilir.” şeklinde konuştu. Temyiz Giuffre’nin lehine sonuçlanırsa Prens Andrew bu durumda borçlu miktarı ödeyecek ya da mal varlıklarına el konulması riskiyle yüzleşecek.

Sonbahar aylarında New York’da gerçekleşmesi beklenen davanın sonucu tüm dünyanın en çok konuştuğu konulardan biri haline geldi. Kraliyet’i yakından takip eden pek çok kaynak Prens’in jüri tarafından yargılanmayı talep ederek “en büyük kumarı” oynadığını ifade ediyor.

HINCINI BAHÇIVANDAN ÇIKARDI!

İngiltere Kraliçesinin ortanca oğlu Prens Andrew, geçtiğimiz günlerde hakkında çıkan ‘cinsel istismar iddiaları’ sebebiyle tüm kraliyet unvanlarını kaybetmişti. Zor günler geçiren Prens Andrew’un kendisine dava açıldığı dönemde öfkesini bir kraliyet çalışanından çıkardığı iddia edildi. 

The Sun’ın haberine göre; Kraliçe II. Elizabeth’in Windsor arazisindeki Royal Lodge malikanesinde birkaç ağacın hasar gördüğünü fark eden Prens Andrew’un bir kadın bahçıvanı sert bir dille azarladığı ileri sürüldü. Prens Andrew’un yersiz çıkışına maruz kalan bahçıvanla birlikte arazide çalışan birçok kişi olaya tanık oldu. 

“OYUNCAK AYILARI ÇOK ÖNEMLİYDİ”

Prens Andrew, cinsel istismar iddiaları sebebiyle dünya basınında büyük yankı uyandırdı. Yaşanan olay sonrası kraliyet ailesinin koruma timinde yer alan Paul Page isimli bir çalışan ilginç açıklamalarda bulundu.

Page, 61 yaşındaki Prens’in oyuncak ayı koleksiyonu olduğunu söyleyerek “Prens 60 civarında oyuncak ayıya sahipti. Şefimizde oyuncak ayıların yataktaki konumunu gösteren bir kart vardı. Hizmetçiler, ayıları karta göre dizmezse prens bağırıp küfrediyordu. Bu karttaki oyuncak ayı sıralaması prens için çok önemliydi. Sıra istediği gibi olmazsa çılgına dönüyordu.” ifadelerini kullandı.

KRALİÇE RESTİ ÇEKTİ!

İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth‘in oğlu Prens Andrew hakkında çıkan ‘cinsel istismar iddiaları’ son dönemlerin en çok konuşulan konularından biri haline geldi. Prens Andrew’un yıllar önce cinsel istismar uyguladığına ilişkin dava Amerika’da devam ederken Buckingham Sarayı konu hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Prens Andrew’un tüm kraliyet unvanlarının elinden alındığını vurgulayan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Kraliçe’nin onayı ve anlaşmasıyla, York Dükü’nün askeri unvanları ve Kraliyet himayeleri Kraliçe’ye iade edildi. York Dükü herhangi bir kamu görevi üstlenmemeye devam edecek ve davası özel bir vatandaş olarak sürecek”

Buna göre artık Prens Andrew için artık “Majesteleri (His Royal Highness)” ifadesi de kullanılmayacak ve tüm rolleri Kraliyet ailesinin diğer üyelerine verilecek. 

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.