Putin 'ilhak'ı resmen duyurduKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

1 Aralık 2022 - 14:11

Putin ‘ilhak’ı resmen duyurdu

Son Güncelleme :

30 Eylül 2022 - 15:53

Putin ‘ilhak’ı resmen duyurdu

Rus lider, işgal ettiği Ukrayna topraklarının ilhakı için düzenlenen törende dört bölgeyi Rusya‘ya bağlayacak imzayı atacaklarını söyledi, “Artık onlar bizim vatandaşımız” dedi.

Televizyonlar canlı yayınlıyor! Putin 'ilhak'ı resmen duyurdu

Herson ve Zaporijya’nın bağımsızlığını gece yarısı tanıyan Putin, Moskova’daki törende dört bölgenin Rusya‘ya bağlanması için imza atacaklarını söyledi. İşgal altında yaşayanların ‘kendi seçimlerini’ yaptıklarını savunan Putin, milyonlarca insanın referandumlarla kararını verdiğini vurguladı.

Putin, “Kiev’dekiler de duysun, artık onlar bizim vatandaşımız” dedi, Kiev’i acil ateşkese çağırdıklarını belirtti.

Eşi benzeri bulunmayan referandumlar, Rus yanlısı ayrılıkçıların kontrol ettiği doğudaki Donetsk ve Luhansk ile güneydeki Herson ve Zaporijya’da tam beş gün sürdü. Sandıkların başında bekleyen silahlı asker görüntülerinin yanı sıra, kapı kapı dolaşıp oy isteyen Rus işgalciler kadraja girdi. Uluslararası toplum tarafından tanınmayan seçimde bağımsız gözlemciler de görevlendirilmedi.

Türkiye, ABD ve Avrupalı ülkelerin yok saydığı düzmece referandumlardan, beklendiği gibi yüzde 97 ‘evet’ oyu çıktı.

Putin kürsüye çıkmadan önce açıklama yapan Kremlin, ‘özel askeri operasyon’ adını taktığı işgalin hedeflerinde bir değişiklik olmadığını duyurdu. Donetsk ve Lugansk’taki ilhakın 2014 sınırlarını içereceğini belirten Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Zaporijya ve Herson’da ise sınırların belirlenmesi için müzakereye ihtiyaç duyulduğunu savundu.

İlhak edilen Ukrayna topraklarını hedef alacak herhangi bir saldırının Rusya’ya karşı bir ‘saldırı’ olarak tanımlanacağını açıklayan Peskov, yükselen nükleer gerilim tartışmasını ise ‘sorumsuzluk’ olarak niteledi.

Televizyonlar canlı yayınlıyor Putin ilhakı resmen duyurdu

ABD ‘ASLA’ DEDİ

Putin, gece yarısı Zaporijya ve Herson’un ‘bağımsızlığı’nı tanıdı. Bu adım, Kırım taktiğiyle ‘ilhak’ öncesi bir formalite. Rus lider, Ukrayna’ya saldırı emri vermeden iki gün önce de Donetsk ve Luhansk’taki kağıt üstünde kurulan yönetimlerin bağımsızlığını tanımıştı.

2014 yılında Kırım’ın ilhakı süreci de benzer şekilde gelişmiş, ilhak seremonisi benzer şekilde bir törenle duyurulmuştu.

ABD lideri Joe Biden, bugün yaptığı son açıklamada Washington’ın Rusya’nın Ukrayna topraklarını el koyma hamlesini ‘asla’ tanımayacağını söyledi.

İngiltere’den de bu sabah aynı açıklama geldi. Başbakan Liz Truss, Rusya’nın Ukrayna topraklarını ilhak etmesini asla kabul etmeyeceklerini söyledi.

Washington ve Brüksel, tehlikeli referandum hamlesi nedeniyle Rusya’ya yaptırım uygulanacağını da duyurdu.

Televizyonlar canlı yayınlıyor Putin ilhakı resmen duyurdu

 

KUŞATILDI

Moskova’daki tören öncesi cephe hattından Putin’in canını sıkacak yeni haberler var. Eylül ayı başında birkaç gün içerisinde Harkov bölgesini Rus işgalcilerden temizleyen Ukrayna ordusu, Donetsk bölgesinde yer alan Liman etrafındaki kuşatmayı tamamladı. Kuzey-güney hattındaki son bağlantının kesilmesiyle, Liman’daki Rus işgalcilerin hiçbir kaçış rotası kalmayacak.

Kilit sevkiyat noktası olan ilçenin kuzeyini hızla çeviren Ukrayna birlikleri, İzyum, Kupyansk ve Balakliya’dan sonra Ruslara ağır bir yenilgi tattırabilir.

Savaş Araştırmaları Enstitütüsü (ISW), Liman’daki kuşatmanın Rus askeri bloggerlar tarafından da doğrulandığını belirtiyor.

Washington’daki Dış Politika Entitütüsü’nün kıdemli Rusya uzmanı Rob Lee ise, Liman’ın bu gece ya da yarın düşebileceğini bildiriyor. Rus yanlısı ayrılıkçılar ve askerlerin ilçede kapana kısıldığını belirten Lee, bölgenin el değiştirmesi halinde Ukraynalılar için Donbas’ın derinliklerine yolun açılabileceğini yazdı.

Günlerdir süren çarpışmada Rus ordusunun asker sorunu yaşadığını kaydeden Rob Lee, Liman cebinin düşmesinin Putin’in ilan edeceği ilhakı gölgede bırakacağını vurguluyor.

RUS FÜZESİ SİVİL KONVOYU VURDU: 23 ÖLÜ

Referandum bölgesi Zaporijya’da bir Ukrayna konvoyunu vuran Rus ordusu, 23 sivilin hayatını kaybetmesine neden oldu. Zaporijya bölge yöneticileri, konvoydaki 28 sivilin de yaralandığını belirtiyor.

Referandum bölgesi, Ukrayna’nın yüzde 15’lik bir kesimini kapsıyor. Luhansk’ın neredeyse tamamı Rusya’nın elinde; Donetsk’te ise Rus ordusunun kontrol ettiği alan yüzde 60 oranında.

Güneydeki Zaporijya bölgesi ise büyük oranda Ukrayna devletinin kontrolünde, Herson’da ise Ukrayna ordusu karşı taarruzu devam ediyor.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.