Putin mahkumları da savaşa gönderiyorKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

28 Kasım 2023 - 22:30

Putin mahkumları da savaşa gönderiyor

Putin mahkumları da savaşa gönderiyor
Son Güncelleme :

07 Kasım 2022 - 18:14

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, eski mahkumların da cephede Ukrayna’ya karşı savaşmasını sağlayan kararnameyi imzaladı. Putin’in bu imzası Rus ordusunun cephede zor durumda olduğunu bir kez daha gösterdi.

Rus ordusu cephede zor durumda! Putin mahkumları da savaşa gönderiyor
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta başlattığı Ukrayna’yı işgal girişimi 9 aydır devam ederken Rus ordusu cephede zorluklar yaşamayı sürdürüyor. Putin, elle tutulur bir kazanım elde edemedikçe sahaya asker sürüyor. 300 bin kişilik kısmi seferberlik ilanıyla alınan askerlerin ardından artık eski mahkumlar da cepheye gidiyor.

Rus lider Putin’in imzaladığı kararnameyle cinayet, hırsızlık, uyuşturucu ticareti gibi suçlardan sabıkalı olan Ruslar askere alınabilecek. Bu adımla yüz binlerce kişinin Rus ordusuna alınmasının önünün açıldığı belirtiliyor. Çocuklara karşı cinsel saldırı ve terörizm gibi suçlardan daha önce hüküm giyenler ise bu karardan muaf tutuldu.

Geçtiğimiz Eylül ayında Wagner isimli rus paralı asker grubunun hapishaneden görüntüleri sızmış ve mahkumlara cezalarının silinmesi karşılığında 6 ay orduya katılmaları teklif edilmişti. Rusya’nın cephedeki asker eksiğini gözler önüne seren bu görüntülerden kısa süre sonra ülke genelinde seferberlik ilan edilmiş ve 300 bin yedek askerin göreve çağrılacağı duyurulmuştu.