Putin'in amansız intikamı!Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

1 Aralık 2022 - 13:52

Putin’in amansız intikamı!

Son Güncelleme :

12 Kasım 2022 - 11:29

Putin’in amansız intikamı!

Putin’in amansız intkamı! Akılalmaz plan, 100 binlerce kişi tehlikede…

Rusya lideri Vladimir Putin, 30 Eylül’de Herson ve Ukrayna’ya ait üç diğer bölgeyi ilhak etmişti. Geri çekilmeden önce Rusya, kentteki binlerce sivili teknelerle tahliye etmiş, Ukrayna da zorla sınırdışı diye tanımladığı tahliyeleri kınamıştı. Dün, Rusya’nın çekilmesiyle Herson’da Ukrayna bayrakları dalgalanmaya başladı. Ancak Putin’in geri çekilen birliklerinin ardında bıraktığı manzara, uydu fotoğraflarda gözler önüne serildi: 100 binlerce insanı büyük bir tehlike bekliyor.

Putinin amansız intkamı Akılalmaz plan, 100 binlerce kişi tehlikede...

Ukrayna Savunma Bakanlığı Sözcüsü ise BBC’ye yaptığı açıklamada Rusların çekilmesinden sonra kendin kontrolünün tamamen kendilerine geçtiğini belirtti. Bakanlığın Facebook sayfasında da kentte kalan Rus birliklerinin derhal teslim olması çağrısı yapıldı.MİLYONLARCA TON SU

Putin’in birlikleri şehirden geri çekilirken ardında bir yıkım izi bırakırtı. Herson yakınlarındaki eski bir barajın hasarını gösteren uydu görüntüleri ortaya çıktı.

Putinin amansız intkamı Akılalmaz plan, 100 binlerce kişi tehlikede...

Bir uydu görüntüleme şirketine göre, Dinyeper Nehri üzerinde bulunan ve “milyonlarca ton” suyu tutan Nova Kakhovka barajının bölümleri “kasten yok edilmiş” görünüyor.

Maxar Teknolojileri tarafından yayınlanan uydu fotoğraflarında, hidroelektrik santralindeki barajın ve bent kapaklarının kuzey kısmındaki bölümlerde hasar görülüyor, ancak hasarın nasıl ve kimden kaynaklandığı belli değil.

KORKUNÇ BİR SU KIYAMETİ

Rusya ve Ukrayna defalarca birbirlerini barajı yıkmayı planlamakla suçladı ve Moskova, bu iddiaları destekleyecek hiçbir kanıt sunmamasına rağmen, bu ayın başlarında bombardımanın yol açtığı hasardan Ukrayna’yı sorumlu tuttu.

Putinin amansız intkamı Akılalmaz plan, 100 binlerce kişi tehlikede...

İki hafta önce, Kremlin propagandası bölgeyi mayınlamak ve Ukrayna’nın kendi karşı saldırısını durdurmak için ‘korkunç bir su kıyameti’ başlatacağına dair tehditler savurdu.

NÜKLEER ŞANTAJ

Bu, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak’ın, Moskova’yı ‘nükleer şantajla’ başarısız olduktan sonra yeni korkutma taktiklerine başvurmakla suçlamasına neden oldu.

Sovyet döneminden kalma baraj patlarsa, Rusya’nın geri çekildiğini açıkladığı Herson şehrinde çok ciddi bir yıkıma neden olabilir ve nehir aşağısında yaşayan yüz binlerce insanı sel riskiyle karşı karşıya bırakabilir.

UYDU GÖRÜNTÜLERİ YAYINLANDI

Putinin amansız intkamı Akılalmaz plan, 100 binlerce kişi tehlikede...

Ortaya çıkan diğer görüntüler, Putin’in güçlerinin Herson’dan Dinyeper Nehri’nin doğu yakasına aceleyle çekilmesinin ardından birkaç köprüde önemli hasarlar olduğunu da gözler önüne seriyor.

Maxar yaptığı açıklamada, “Bu sabah uydu görüntüleri… Rusların Herson’dan Dinyeper Nehri boyunca geri çekilmesinin ardından birkaç köprüde ve Nova Kakhovka barajında önemli yeni hasarlar olduğunu ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

Bu arada Herson’daki ana köprünün yıkıldığı haberleri geldi. Rus birlikleri Antonovski Köprüsünü birliklerini nehrin doğu yakasına geçirmek için kullanıyordu. Ancak Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında “Nehrin batı yakasında tek bir asker ya da silah bile kalmadı. Tüm Rus askerleri doğu yakasına geçti” denildi.

Bakanlık ayrıca çekilme sırasında herhangi bir personel ya da ekipman kaybı olmadığını ve köprüyü kendilerinin imha ettiğini belirtti. Ancak görgü tanıkları bazı Rus askerlerinin batı yakasında kaldığını ve karşıya geçmeye çalışırken Ukrayna güçlerinin saldırısına uğradıklarını bildirdi.

Putinin amansız intkamı Akılalmaz plan, 100 binlerce kişi tehlikede...

Rus Savunma Bakanlığı ayrıca, nehrin doğu yakasında “savunma hatları ve mevzileri” hazırlandığını söyledi. Moskova, bu şekilde birliklerini daha iyi ikmal etmeyi ve daha iyi savunma yapmayı umuyor.

Başta Rusya’nın bölgeden çekilme planlarına şüpheyle yaklaşan Kiev yönetimi, son 48 saatte Rus güçlerinin çekildiği onlarca kasaba ve yerleşimi geri aldı. Herson kentindeki bölgesel yönetim binasında da Ukrayna bayrakları dalgalanmaya başladı.

9 AYLIK SAVAŞTA EN BÜYÜK GERİLEME

Ukrayna lideri Zelenskiy, Rusya’nın şehirden çekilmesinin ardından Herson’un tekrar Ukrayna’nın eline geçtiğini açıkladı. Herson, işgal başladığından beri Putin’in güçlerinin aldığı tek bölgesel başkent olma özelliğini taşıyordu.

Putinin amansız intkamı Akılalmaz plan, 100 binlerce kişi tehlikede...

Çekilme, Rusya’nın dokuz aydır süren çatışmalardaki en büyük gerilemesi olarak kabul ediliyor. Ancak Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov Rusya’nın “özel askeri operasyon” diye nitelediği işgaldeki amaçlarına ulaşmaya bağlı olduğunu söyledi ve Moskova’nın Herson’u hala “Rusya’nın bir parçası” olarak gördüğünü vurguladı.

Herson’dan gelen görüntüler, Mart ayından bu yana ilk kez Rus işgalcilerden arınmış olan şehirlerinin tadını çıkaran yerel halk, sokaklarda kutlama yaptı. Ancak işgalcilerin önemli altyapıları tahrip etmesi nedeniyle, bölgedeki insani durumun vahim olduğu aktarıldı.

Putinin amansız intkamı Akılalmaz plan, 100 binlerce kişi tehlikede...

 

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.