Putin'in yeni intikam planı: 300 bin kadın da dahil olmak üzere 2 milyon kişi!Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

30 Ocak 2023 - 18:42

Putin’in yeni intikam planı: 300 bin kadın da dahil olmak üzere 2 milyon kişi!

Putin’in yeni intikam planı: 300 bin kadın da dahil olmak üzere 2 milyon kişi!
Son Güncelleme :

26 Kasım 2022 - 12:23

Ukrayna‘da bir günde 70 füze saldırısı düzenleyen Rusya‘nın işgali, 10 aydır devam ediyor. Savaşın başladığı gibi biteceğini bekleyen Rusya, uğradığı sayısız bozgunla umduğunu bulamadı. Şimdiyse Putin’in kanlı savaşı körükleyecek yeni hamlesi konuşuluyor.

Putin'in yeni intikam planı: 300 bin kadın da dahil olmak üzere 2 milyon kişi!

Dünyanın gözü kulağı, 24 Şubat’tan beri devam eden Rusya Ukrayna savaşında. Putin’in birlikleri Ukrayna’yı işgale giriştiğinden beri, amaç kısa sürede Kiev’i almak ve Zelenskiy hükümetini düşürmekti. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı ve işgal 11’inci ayına girmişken Kiev direnmeye devam ediyor. Üstelik Ukrayna, Rus birliklerini sayısız kez bozguna uğrattı.

Şimdiyse Rusya’da, Vladimir Putin‘in aldığı feci yenilgilerin intikamını almak için yaptığı plan konuşuluyor. Rus liderin, Ukrayna’yı durdurmak için umutsuz bir çabayla büyük bir seferberlik hamlesi talep edeceği yönünde spekülasyonlar dönüyor.

OYALAMA TAKTİĞİ Mİ?

Putinin yeni intikam planı: 300 bin kadın da dahil olmak üzere 2 milyon kişi

Bu hamle, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy’nin Moskova’yı savaşa kalıcı bir çözüm bulunması için işgal altındaki tüm topraklardan çekilmesi gerektiği konusunda uyarmasına rağmen geldi. Ayrıca, böyle bir hareketin Putin’in istifa etmesi ve iktidarı devretmesi için bir oyalama taktiği olabileceği ve liderin son aylarda sağlığının bozulduğu tahmin ediliyor.

300 BİNİ KADIN OLMAK ÜZERE 2 MİLYON KİŞİ

Kremlin sözcüsü Peskov, seferberliğe dair açıklama yapılacağını yalanladı. Dmitry Peskov, “Medyada Putin’in ‘ülke seferberliği’ ilan edeceği iddia edilen haberler doğru değil” açıklamasında bulundu.

Putinin yeni intikam planı: 300 bin kadın da dahil olmak üzere 2 milyon kişi
Yine de bu tür inkarlar, halihazırda askere alınan 300 binden fazla kişinin ötesine geçme hareketinin çok uzak olmadığına dair spekülasyonları körüklüyor. Bu söylentiler biraz da Putin’in ilk seferberlik dalgasını sona erdirmek için gerekli kararnameyi imzalamamış olmasından kaynaklanıyor.

Spekülasyonldan biri, savaşı ulusal bir haçlı seferine dönüştürmek amacıyla, 300 bin kadın da dahil olmak üzere, iki milyona kadar askere alabilmesi üzerine. Rus kaynakları, hareketin büyük olasılıkla Moskova da dahil olmak üzere önemli şehirlerde sıkıyönetimle birleştirileceğini söylüyor.

Putinin yeni intikam planı: 300 bin kadın da dahil olmak üzere 2 milyon kişi

ÖLÜMCÜL HASTALIK İDDİALARI ARTTI

Bazı gözlemcilere göre bu hamle, Rus lider Putin’in, Ermenistan’a yurtdışı seyahatleri de dahil olmak üzere son zamanlarda düzenli olarak basının karşısına çıkmasına rağmen, sağlığının kötüleşmesi durumunda iktidarı devretmesine olanak tanıyan siyasi bir kılıf görevi görebilir. Bazı gözlemciler de Putin’in ölümcül hasta olduğuna ikna olduklarını söylüyor.

PUTİN’İN YERİNE GELECEK İSİM…

Söylentiler, otoriter genelkurmay başkan yardımcısı ve eski bir Başbakan olan 60 yaşındaki Sergei Kiriyenko’nun Putin’in yerini alabileceğini öne sürerken, diğerleri tarım bakanı ve cumhurbaşkanının katı güvenlik şefi Nikolay Patrushev‘in oğlu olan ve arkasındaki güç olacak olan Dmitry Patrushev’e odaklanıyor.

General SVR Telegram kanalı, “Putin, yaklaşık 300.000’i kadın olmak üzere iki milyon kişiyi daha seferberliğe çağırmanın ‘yeterli’ olduğunu düşünüyor” duyurusunda bulundu. Seferberliğin, Ocak ayında başlaması bekleniyor.

Moskova’nın prestijli Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde eski bir profesör olan Putin gözlemcisi Valery Solovey, “Niyet 300, 400 veya 500 bin değil, 300 bini kadın olmak üzere iki milyona kadar insanı seferber etmek” dedi.

Putinin yeni intikam planı: 300 bin kadın da dahil olmak üzere 2 milyon kişi

Ayrıca sıkıyönetim ile birlikte seferberlik yapılması da planlanıyor. Sıkıyönetimi, ya tüm Rusya’ya ya da Moskova ve St. Petersburg şehirleri de dahil olmak üzere topraklarının önemli bir kısmına yayması gerekiyor.

“2024’TEN ÖNCE KESİNLİKLE AYRILACAK”

Uzmana göre, 2 milyon kişiden birçoğu, savaşı destekleyen fabrikalarda çalışmak üzere seferber edilebilir ve ülkenin savunma kabiliyetini güçlendirme çalışmalarına gönderilebilir.

KRİTİK 13 AY

Solovey, Putin’in yayılan kanseri nedeniyle önümüzdeki 13 ay içinde gideceğine inanıyor:

Kesinlikle 2024’ten önce ayrılacak. Ayrılığı yılbaşından önce ilan etmesi bile mümkün, ancak bu onun sağlık durumuna bağlı.

Putin uzmanı, eski lider Boris Yeltsin’in yeni milenyumun arifesinde görevi neredeyse hiç tanınmayan eski KGB ajanı Vladimir Putin’e devrettiğini açıklayarak nasıl aniden ayrıldığına da dikkat çekti:

Putinin yeni intikam planı: 300 bin kadın da dahil olmak üzere 2 milyon kişi

31 Aralık 1999 sabahı size onun akşam emekli olacağı söylense inanır mıydınız, inanmaz mıydınız? Buna kimse inanmazdı.

Bu arada, Eylül ayında Putin tarafından duyurulan ilk seferberlik dalgasında, askeri eğitim tesislerinin eksikliği dikkat çekmişti. Pek çok kişi, cepheye hazırlıksız bir şekilde atılmak zorunda kaldı ve bu, Putin’in onları yem olarak kullandığı iddialarını tetikledi.

Bu hafta başında ortaya çıkan görüntülerde, Vladimir Putin tarafından Ukrayna’da savaşmak için seferber edilen adamların, ülkedeki bir gece kulübünde kavga ederek savaşa hazırlandığı ortaya çıkmıştı. Şok edici görüntüler, Kemerovo bölgesindeki Yurga’da, Ukrayna’ya gönderilmeden önce bir eğitim kampından bir gece dışarı çıkan bir kavgayı gözler önüne seriyordu.