Rusya-Ukrayna savaşında bir ilk! Wagner paralı Rus askeri Norveç'e kaçtıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

30 Ocak 2023 - 05:30

Rusya-Ukrayna savaşında bir ilk! Wagner paralı Rus askeri Norveç’e kaçtı

Rusya-Ukrayna savaşında bir ilk! Wagner paralı Rus askeri Norveç’e kaçtı
Son Güncelleme :

18 Ocak 2023 - 17:38

Ukrayna’da savaşan Rus paralı asker grubu Wagner’in eski komutanı Andrey Medvedev, grubu terk ederek Norveç’e sığındı. Medvedev, firar ederken Rus askerlerinin arkasından ateş açtığını söyledi.

Rusya-Ukrayna savaşında bir ilk! Wagner paralı Rus askeri Norveç'e kaçtı: Arkamdan ateş ettiler
Rusya-Ukrayna savaşında bir ilk yaşandı. Rus paralı asker grubu Wagner‘in eski komutanlarından, 26 yaşındaki Medvedev Wagner’de takım komutanı olarak görev yapıyordu. Geçtiğimiz cuma günü Norveç sınırından ülkeye yasa dışı giriş yaptı, sınır güçleri tarafından gözaltına alındı. Norveç’in başkenti Oslo’da tutulan Medvelev, Ukrayna’da savaş suçları işlendiğine tanık olduktan sonra Wagner grubundan ayrıldı.

”ARKAMDAN ATEŞ AÇTILAR”

Norveç sınır birlikleri, Rus paralı askerin 198 kilometrelik Rusya sınırından ülkeye giriş yaptığını doğruladı. Medvedev ise firar ederken Rus askerlerinin arkasından ateş açtığını, ‘‘Arkamda havlayan köpekleri duydum, kontrol noktalarından ışıkları yaktılar ve ateş etmeye başladılar. Mermiler başımda vızıldadı. Ben ormana doğru durmadan koştum. Telefonumu parçalayıp attım ve ışıkları yanan evlere doğru koşmaya devam ettim” diyerek anlattı.

BATI’YA KAÇAN İLK WAGNER ASKERİ

Norveç’in Finnmark bölgesinin polis müdürü Tarjei Sirma-Tellefsen, sınır güçleri tarafından yakalanan adamın “sığınma talep ettiğini” kaydetti. Medvedev’in Rusya’yı terk etmesine ise Rus insan hakları grubu Gulagu yardımcı oldu. Medvedev, Batılı ülkelere kaçan ilk Wagner askeri olarak da kayda geçti.

SAVAŞ SUÇLARINI İFŞA ETTİ

Wagner’deyken takım komutanı olarak görev yapan Medvedev, Norveç’e sığınmasının ardından Wagner’in işlediği savaş suçlarını ifşa etti. Medvedev, ”Hastaneden kaçmaya çalışan 3 yaralı savaş esiri öldürüldü. Yeni getirilen 10 savaş esiri talim alanına getirildikleri gibi öldürüldü.’‘ diyerek savaş suçlarını anlattı.

Öte yandan Medvedev’in, savaşta tanık olduğu bazı insan hakları ihlallerinin kanıtlarını da Norveç’e getirdiği belirtiliyor.