Sahte ‘Sigorta reçetesi’ ile ilgili 3 doktor ile 3 Eczacı mahkemeye çıkartıldıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

5 Aralık 2023 - 16:22

Sahte ‘Sigorta reçetesi’ ile ilgili 3 doktor ile 3 Eczacı mahkemeye çıkartıldı

Sahte ‘Sigorta reçetesi’ ile ilgili 3 doktor ile 3 Eczacı mahkemeye çıkartıldı
Son Güncelleme :

25 Eylül 2023 - 14:51

‘Sigorta reçetesi’ ile yapılan ilaç vurgununda yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan ve tekrardan mahkemeye çıkarılan üç eczacı ve üç doktor soruşturma kapsamında 8 gün daha tutuklu kalması talep edildi. Mahkeme, bu konudaki kararını saat 14.30’da açıklayacak.

KKTC genelinde  büyük yankı uyandıran ve tarihin en büyük yolsuzluk ve sahtekarlık olaylarından biri olarak nitelendirilen sahte reçete soruşturmasında süreç devam ediyor.

Mahkemede şahadet veren polis çavuşu Mehmet Manaş olguları aktardı. Polis çavuşu Mehmet Mannaş tahkikatın devam ettiğini, elektronik eşyaların incelendiğini belirtti.

Mannaş, Lefke bölgesinde 26 çöp torbası küpürü kesik ilaç bulunduğunu ifade ederken, 160 bin reçetenin daha incelendiğini aktardı.

Mannaş, soruşturma kapsamıda alınan 50 ifadenin 45’inin suçla bağlantılı olduğu da tespit edildiğini söyledi.

Alınacak ifadeler, soruşturulacak şahıslar, incelenecek reçeteler ve elektronik eşyalar olduğunu kaydeden polis, zanlıların 8 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

Zanlıların avukatları tutukluluk sürecine itiraz ederek teminata bağlanmalarını talep ettiler.

Mahkeme, bu konudaki kararını saat 14.30’da açıklayacak.

BUGÜNE KADAR TOPLAMDA 13 KİŞİ TUTUKLANDI

Öte yandan soruşturma kapsamında bugüne kadar 5 doktor, 5 eczacı ve başka şahıslar adına düzenlenmiş reçetelere sahte imza attığı tespit edilen 3 vatandaş tutuklandı.

Reçete yolsuzluğu meselesinde toplam tutuklu sayısı 13’e yükselirken, tutuklanan şahsıların 11’i Lefkoşa’da diğer ikisi ise Gazimağusa’da mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Lefkoşa’da dün mahkemeye çıkarılan ve haklarında soruşturma kapsamında 3 gün tutukluluk emri verilen doktor Fikri Koray, eczacı Sercan Avcı, polis memuru Mehmet Akyay, Gürcan Taşkaya ve Erçin Karadayı’nın Çarşamba günü tekrardan hakim karşısına çıkması bekleniyor.

Gazimağusa’da dün mahkemeye çıkarılan bir doktor ve bir eczacının ise soruşturma kapsamında 2 gün tutuklu kalmalarına emir verilmişti.