Şiddet ve NedenleriKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

27 Kasım 2022 - 15:38

Şiddet ve Nedenleri

Şiddet; bireylerin bedensel yahut ruhsal açıdan ziyan görmesine neden olan, güç ve baskı uygulamalarıyla devam eden, kişisel ya da toplumsal …

Son Güncelleme :

14 Ekim 2021 - 11:56

Şiddet ve Nedenleri

Şiddet; bireylerin bedensel yahut ruhsal açıdan ziyan görmesine neden olan, güç ve baskı uygulamalarıyla devam eden, kişisel ya da toplumsal meseledir. Yalnızca fizikî değildir şiddet. Sözel ve davranışsal olmak üzere iki kategoride kıymetlendirebiliriz. Bağırmak, hız asmak, aşağılamak, bağırmak ya da vurmak şiddet içermektedir. Şiddet tacizdir, kasıtlı güç kullanımıdır, uzaklaştırmaktır, yalnızlıktır, gözdağı vermektir, istismardır, tacizdir, aşağılamadır, sıkıntı yolla ikna etmektir. Şiddet aslında imdat çığlığıdır. Fark edilme isteği, ben buradayım bildirisidir. Şiddet kişinin kendisine yabancılaşmasıdır, güçsüzlerin güç kaynağıdır. Şiddet hem kişiyi hem toplumu yaralayan davranıştır. Şiddet tahlil değil çözümsüzlüğü barındırır içinde. Şiddet ile sorun çözme, uzlaşma birebir anda gözlemlenemez. Şiddet istismarı, ruhsal hasarı, bedensel ziyanı beraberinde getirir.

Şiddet hayatın her alanında varlığını sürdürmektedir. İnsanlık var olduğu sürece de varlığını sürdürecektir.

Şiddet bir tek sıhhat çalışanlarına karşı değil ki! Konutta, okulda, sınıfta, otobüste, kafede, hastanede, yolda, mağazada… Elhasıl her yerde!… Her birimiz etrafımızdan anlayış ve güler yüz bekler; asık hız ve asık hızlı ya da ilgisiz bireylere tahammül edemeyiz. Kimse kıymetsiz hissetmeye tahammül edemez. Tahammülsüzlüğün olduğu yerde öfke kolay alevlenir. Böylesi durumda öfkenin saldırgan tavıra ya da şiddete yeni bırakma ihtimali çok yüksektir. Değersizleştirici yaklaşımların şiddet olarak geri döneceği unutulmamalıdır.

Öfke, şiddet ve saldırganlığı birbirinden ayırmak lazım öncelikle. Öfke bir his iken şiddet bir davranış formudur. Öfke olumlu kullanıldığında insanı güçlü kılan insanı hayatta tutan, histir. Şiddet ise öfkenin en olumsuz söz ediliş biçimidir. Öfkeden şiddete varan süreçte öfke yaşatan duruma verilen reaksiyonları niyetler ve hisler belirleyici olmaktadır. Öfkeden şiddete varan sürece kin, endişe, tasa, nefret, düşmanlık vb. hisler eşlik etmektedir. Şiddet, öfke ve şiddetin dışa yönelik olarak tabir edilme formlarından birisidir.

Şiddet nedenleri ortasında; bağlantı eksikliği, öfke denetiminin kaybedilmesi, bağımlılıklar, kişilik bozuklukları, bağımlı kişilik bozukluğu, ruhsal problemler, merhametsizlik, ferdî farklılıklar, genetik ve kültürel farklılıklar, eğitim seviyesi

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.