Sıfır Araba Fiyatlarına ‘Kur’ Artırımı GeliyorKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

8 Aralık 2022 - 06:36

Sıfır Araba Fiyatlarına ‘Kur’ Artırımı Geliyor

Dünya’dan Aysel Yücel, şu sıralar araba satın almayı düşünen herkesi direkt ilgilendiren çarpıcı bir haber kaleme aldı. Sıfır araba fiyatlarının …

Son Güncelleme :

19 Ekim 2021 - 11:38

Sıfır Araba Fiyatlarına ‘Kur’ Artırımı Geliyor

Dünya’dan Aysel Yücel, şu sıralar araba satın almayı düşünen herkesi direkt ilgilendiren çarpıcı bir haber kaleme aldı. Sıfır araba fiyatlarının adeta uçuşa geçeceğini belirten Yücel, bunun nedenlerine ve uzmanların görüşlerine detayıca değindi. Görünen o ki kasım ayı, sıfır arabanın fakat hayal olduğu bir ay olarak kayıtlara geçecek.

Bilindiği üzere dolar kuru, son bir ay içerisinde yüzde 10 civarında arttı. Bu da otomotiv şirketlerinin girdilerini artırdı. Hal bu türlü olunca da çip kriziyle birlikte esasen zorda olan dal paydaşları, mecburen artırım yapmak durumunda kalacaklar. Aysel Yücel’e nazaran yapılacak artırım oranı, yüzde 3 ila yüzde 5 aralığında olacak. Ocak 2022’ye geldiğimizde ise araç fiyatları yüzde 12 civarı artmış olacak. Lakin fiyat yükselişine tek etken, kur artırımı olmayacak.

ÖTV baremleri değişecek: Bu da en az 60 bin TL artırım demek

Araba fiyatlarını artıracak kur artırımı, yüzde 50’lik ÖTV diliminde olan birtakım araçları otomatik olarak yüzde 80’lik dilime sokacak. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Hayri Erce, bu durumu şöyle açıklıyor: Fiyatlardaki küçük değişimler nedeniyle bir model yüzde 50 ÖTV diliminden yüzde 80’e çıktığında fiyat bir anda 60 bin TL’ye yakın artıyor. Yani yalnızca kur artışı kaynaklı artırım değil vergi yükü de ekleniyor ve çarpan tesiri yapıyor. Yapılan bu açıklama, en ucuz otomobillerin fiyatlarının bile çok önemli oranlarda yükseleceğinin açık bir göstergesi.

“Sektörde daralma yaşanması kaçınılmaz”

Sıfır arabaların fiyatları aslında epeyce yüksekti. Kasım ayında gelmesi beklenen artırım, bu fiyatları daha da yükseltecek. Bu durum, bölümde daralmaya yol açacak. Hayri Erce, “Yıla güzel başladığımız pazarda, birinci çeyrekte yılsonu için 1 milyon adetlik satışın üzerine çıkabileceğimiz bir tempomuz vardı. İkinci çeyrekte 800 bine düştük. Üçüncü çeyrekte ise bu tempo 700 bin adede geriledi. Artık ne olacak bilemiyoruz. Çip bulunurluğu da burada tesirli olacak. Lakin çip krizi gevşese bile bu yüksek kur gidişatı ve faizin yüksek olması talebi eninde sonunda olumsuz etkileyecek. Öte yandan talep konusunda yanlış bir algı var. Araç olmadığı için bir tüketici 10 bayi birden gezebiliyor. Bu da talebin çok yüksek olduğu algısı yaratıyor. Arz biraz arttığında, bayileri ziyaret eden tüketici muhtaçlıklarını giderdiğinde, iş realitesine dönecek.” tabirlerini kullanarak, sıfır araba kesiminde daralma yaşanacağını söylemiş oldu.

İkinci elde fiyat artışı ve stok sorunu olacak

Fiyatları bir kenara koyduğumuzda bile sıfır araç stoklarında sorun olduğunu, bunun COVID-19 kaynaklı çip krizinden dolayı yaşandığını biliyoruz. Kasım ayı için beklenen fiyat artışları, en çok ikinci el araba pazarına yarayacak. Sıfır araç alamayacak vatandaşlar, ikinci ele atak edecek. Bu da farklı bir meseleye yol açacak. O denli ki ikinci el araba fiyatları artacak. Uzmanlar, talep artışı nedeniyle stok problemleri yaşanacağını söz ediyorlar.

Bu hususla ilgili açıklamalar, Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın tarafından yapıldı. Yalçın’ın açıklamaları şöyleydi;

Kur artışı nedeniyle sıfır kilometre araç fiyatlarının Ocak 2022’ye kadar yüzde 12 artacağını öngörüyoruz. Ekonomik nedenlerden dolayı tüketiciler ikinci eldeki gereksinimlerini bir ölçü ötelemişti. Kasım ayından itibaren ikinci el araç pazarındaki talebin kademeli olarak artacağını öngörüyoruz. Bu durum da doğal olarak ikinci el araç fiyatlarını bir ölçü artıracak. Münasebetiyle şu anda ikinci el araç almak için çok hakikat bir zamandayız. Yaşanan gelişmeler 2022 yılının ikinci el araç pazarı açısından epeyce hareketli geçeceğini gösteriyor. Bunu fark eden bayi ve kurumsal ikinci el araç firmaları hatta büyük galeriler, yeni yıla hazırlık için şu anda araç toplamaya başladı. Muhakkak bir havuz oluşturup gereksinimlere süratli karşılık vermek istiyorlar

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.