Sıfır Araba Fiyatlarına 'Kur Zammı' BaşlıyorKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

1 Aralık 2022 - 20:52

Sıfır Araba Fiyatlarına ‘Kur Zammı’ Başlıyor

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir içeriğimizde, otomotiv fiyatlarına kur artırımı beklendiğini aktarmıştık. Fiyatlara yüzde 3 ila …

Son Güncelleme :

19 Ekim 2021 - 15:12

Sıfır Araba Fiyatlarına ‘Kur Zammı’ Başlıyor

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir içeriğimizde, otomotiv fiyatlarına kur artırımı beklendiğini aktarmıştık. Fiyatlara yüzde 3 ila yüzde 5 aralığında yapılması mümkün kur artırımı, araçların ÖTV dilimlerini değiştirecek ve bu da baştan 60 bin TL civarında ekstra artırım olarak tüketiciye yansıyacaktı. Beklenen artırım, kasımı beklemeden gelecek üzere görünüyor. Çünkü birtakım markalar, fiyat listelerini güncellemeye almaya başladıklarını duyurdular.

Türkiye’deki en çok satan araba markalarının başında gelen Renault, an prestijiyle fiyat listelerini kapatmış durumda. Ayrıyeten, eylül ayının en çok satan SUV modeli olan Duster’ı bünyesinde barındıran Dacia da fiyat listesini kapattı. Bu iki markanın başka otomotiv şirketlerini harekete geçirmesi ve fiyat listelerinin başka markalarca da değiştirilmesi bekleniyor. Şayet bu durum şu günlerde gerçekleşmez ise kasım prestijiyle yeni fiyatları kesin olarak göreceğiz.

İşte Renault’un internet sitesinde yer alan ileti

Renault denince akıllara gelen birinci model, elbette Clio. Şirketin en çok satan modellerinden bir tanesi olan Clio, bu güncellemeden evvel 178 bin TL‘den başlayan fiyatlarla satılıyordu. Aracın doluluğu arttıkça fiyat da 232 bin TL’ye kadar yükseliyordu. Yeni fiyatlar, yapılacak güncellemeden sonra belirli olacak. Bu ortada; emsal biçimde Megane‘ın bugüne kadarki başlangıç fiyatının 237 bin TL olduğunu ve farklı donanım özelliklerine nazaran 425 bin TL’ye kadar yükselebildiğini hatırlatalım.

Dacia da Renault’un yolundan gitti

Renault’un alt markası olarak bilinen Dacia’nın en tanınan modellerinden bir tanesi ise elbette Sandero Stepway. Aracın ekim ayı için belirlenmiş olan başlangıç fiyatı 203 bin 900 TL‘ydi. Sandero Stepway’in en dolu paketini satın alan bir tüketicinin ise 225 bin 900 TL ödeme yapması gerekiyordu. Bu küçük SUV’un yeni fiyatının ne olacağı da şimdiden merak konusu.

Öteki markalarda durum nasıl?

İçeriğimizin başında da belirtmiş olduğumuz üzere, kur farkını yansıtacak birinci şirketler Renault ile Dacia oldu. Başka otomotiv şirketlerinin internet sitelerinde, mevcut fiyatlardan satışların devam ettiğini görüyoruz. Bu bağlamda, şirketlerin resmi internet sitelerinden aldığımız 19.10.2021 tarihli kimi fiyatlar şöyle;

  • SEAT Leon: 255 bin TL’den başlayıp, 345 bin TL’ye kadar yükseliyor
  • Toyota Corolla (Sedan): 220 bin 200 TL’den başlayıp, 372 bin 950 TL’ye kadar yükseliyor
  • Volkswagen Golf: 236 bin 400 TL’den başlayıp, 449 bin 100 TL’ye kadar yükseliyor.
  • Fiat Egea (Sedan): 157 bin 900 TL’den başlayıp, 194 bin 900 TL’ye kadar yükseliyor.
  • Honda Civic (Sedan): 328 bin 600 TL’den başlayıp, 381 bin 600 TL’ye kadar yükseliyor.

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.