Şili'deki orman yangınlarında ölü sayısı 51'e yükseldiKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

5 Mart 2024 - 11:19

Şili’deki orman yangınlarında ölü sayısı 51’e yükseldi

Şili’deki orman yangınlarında ölü sayısı 51’e yükseldi
Son Güncelleme :

04 Şubat 2024 - 12:32

Güney Amerika ülkesi Şili’nin orta ve güney kesiminde etkili olan orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 51’e yükseldi.CNN’in haberine göre, Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, yaptığı açıklamada, koşullar göz önüne alındığında yangınlarda yaşamını yitirenlerin sayısının artacağını söyledi. Yangınlardan etkilenen bölgelere askeri birliklerin konuşlandırılacağını ifade eden Boric, ihtiyaç olan tüm kaynakların hazır bulundurulacağını belirtti.

51 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İçişleri Bakanı Carolina Toha da itfaiyecilerin yaklaşık 40 yangını kontrol altına aldığını, 29 orman yangıyla ise mücadeleyi sürdürdüğünü kaydetti. Şilili yetkililer, orman yangınlarının Valparaiso ile Marga Marga bölgelerinde devam ettiği bilgisini paylaşarak, ölü sayısının 51’e çıktığını bildirdi. Yetkililer, Valparaiso’daki orman yangınlarında yaklaşık 1100 evin hasar gördüğünü aktardı.

YERLEŞİM BİRİMLERİ TAHLİYE EDİLDİ

Şili basınında çıkan haberde, Valparaiso kentine yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Penuelas Gölü Doğal Parkı’nda da yangın çıktığı belirtilmişti. Ulusal Afet Önleme ve Müdahale Servisinden (Senapred) yapılan açıklamada, yangının şiddetli rüzgarın etkisiyle hızla yayıldığı ve bazı kasabalarda tahliye işlemlerinin başlatıldığını duyurmuştu

OHAL İLAN EDİLDİ

Devlet Başkanı Boric, X sosyal medya hesabından, orman yangınları nedeniyle olağanüstü hal (OHAL) ilan ettiklerini açıklamıştı. İçişleri Bakanı Toha da bazı yangınların “kasıtlı” çıkarıldığını düşündüklerini açıklamıştı.