Sony ve Honda elektrikli otomobilde güçlerini birleştirdiKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

30 Kasım 2022 - 12:56

Sony ve Honda elektrikli otomobilde güçlerini birleştirdi

İki Japon firması Honda ve Sony yüzde yüz elektrikli otomobil üretmek için el sıkıştıklarını duyurdu. Sony’nin 2025 yılında piyasaya sürülmesi …

Son Güncelleme :

04 Mart 2022 - 17:06

Sony ve Honda elektrikli otomobilde güçlerini birleştirdi

İki Japon firması Honda ve Sony yüzde yüz elektrikli otomobil üretmek için el sıkıştıklarını duyurdu. Sony’nin 2025 yılında piyasaya sürülmesi beklenen elektrikli otomobil projesi için Honda ile iş birliğine gittiği açıklandı.

İki şirketin açıklamasına göre Honda ile Sony, “New Company” (yeni şirket) olarak ifade edilen bir ortak şirket altında çalışmalarını devam ettirecek. Yeni şirketin ilk ürünü olan yüzde yüz elektrikli aracın seri üretimine 2025 yılında başlancak.

Sony CEO’su Kenichiro Yoshida, “Ortak girişimde, teknolojimizi ve deneyimimizi Honda’nın mobilite geliştirme ve araç gövdesi üretim teknolojilerindeki uzun deneyimiyle birleştirerek mobilite evrimine öncülük etmek istiyoruz.” dedi.

Honda CEO’su Toshihiro Mibe ise geçtiğimiz Cuma günü Tokyo’da düzenlediği basın toplantısında, ortak girişimi hemen halka açmayı düşünmese de, firmayı büyütme seçeneğini görmezlikten gelmeyeceğini söyledi.

Toshihiro Mibe, ortaklığın iki firma ile sınırlı kalıp kalmayacağına ilişkin soruya ise, girişimin başka firmalara da açık olduğunu söyleyerek cevapladı. Mibe, Honda’nın ortak girişimden ayrı olarak kendi elektrikli araç stratejisini geliştirmeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

SEKTÖRDE GÜÇ DENGESİ DEĞİŞEBİLİR

Japon elektronik devi Sony’nin uzun süredir elektrikli otomobil sektöründe küresel bir aktör olma hedefinde olduğu biliniyor. Honda da geleneksel içten yanmalı motorlu araçların raf ömrünün sona erdiği elektrikli otomobil üretmek için yapılan yatırımların revaçta olduğu bir dönemde Sony ile işbirliği yaparak sektörde geç kaldığı yatırımları hızlandırmak istiyor. İşbirliği açıklamasının böyle bir dönemde gelmiş olması otomotiv sektörü açısında dikkat çekici bir gelişme olarak değerlendirildi.

Sony gibi bir teknoloji şirketinin elektrikli otomobillerdeki güvenli sürüş destek ekipmanlarının sorunsuz bir şekilde çalışması için gerekli altyapıya sahip olduğu düşünülürse Honda ile yapılan ortaklık anlaşmasının ürünü olan ‘Yeni Şirket’i özellikle Güney Koreli rakipleri karşısında psikolojik bir üstünlük kazandıracağı öngörülüyor.

HONDA 2050 HEDEFLERİNİ YÜRÜRLÜĞE KOYDU

Honda, 2050 “karbon nötr” hedefi doğrultusunda belirlediği “Elektrikli Vizyon Stratejisi” kapsamında hibrit ürün gamını genişletmeye devam ediyor. Honda’nın ilk olarak 1998 yılında SUV segmentinin öncülerinden biri olarak satışa sunduğu HR-V modelinin üçüncü jenerasyonu, Honda’nın e:HEV logosu taşıyan 3’üncü modeli olarak yollara çıkıyor.

Honda mühendisleri ve tasarımcıları tarafından “Maksimum İnsan, Minimum Makine” (M/M) ilkesine uygun olarak yenilenen HR-V e:HEV, Coupe SUV esintilerine sahip yalın çizgileri ve modern duruşu ile markanın tasarım felsefesini sergilenirken, 1,5 litrelik DOHC i-VTEC benzinli ve elektrikli olarak güçlü iki ayrı motora sahip olan verimli hibrit güç-aktarma sistemi ile elektrikli sürüş deneyimi sunuyor.

Kullanıcılarının sürüş keyfini ve kalitesini artırmak için iç mekan genişliği, kapsamlı ve gelişmiş Honda SENSING güvenlik teknolojileri ile aynı zamanda Akıllı Giriş, premium ses sistemi, elektrikli bagaj kapağı, ısıtmalı koltuklar ve direksiyon donanımları sunan yeni Honda HR-V e:HEV akılcı çözümleri ve düşük yakıt tüketimi ile segmentinde öne çıkıyor. Sadece hibrit olarak satışa sunulan yeni nesil HR-V e:HEV modeli Advanced donanımı 650 bin TL ve Style donanım seçeneği ise 685 bin TL satış fiyatı ile Honda bayilerinde yerini alacak.

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.