Taliban Sözcüsü Çavuşoğlu ile Davutoğlu'nu karıştırdıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

4 Aralık 2023 - 14:09

Taliban Sözcüsü Çavuşoğlu ile Davutoğlu’nu karıştırdı

Afganistan’da 16 Ağustos tarihinde idaresi ele geçiren ve hükümetini kuran Taliban yetkilileri, Türk heyetle görüşmek üzere bugün Ankara’ya …

Taliban Sözcüsü Çavuşoğlu ile Davutoğlu’nu karıştırdı
Son Güncelleme :

14 Ekim 2021 - 11:35

Afganistan’da 16 Ağustos tarihinde idaresi ele geçiren ve hükümetini kuran Taliban yetkilileri, Türk heyetle görüşmek üzere bugün Ankara’ya gerçek yola çıktı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetiyle Türkiye’ye gelecek Taliban heyetiyle yapılacak görüşmede, başta Kabil Havalimanı’nın işletilmesi olmak üzere birçok başlık masaya yatırılacak. Görüşmede insani yardım, göçmen problemleri ve iki ülke ortasındaki ticaret de ele alınacak.

DAVUTOĞLU İLE KARIŞTIRDILAR

Bugün Ankara’da yapılacak görüşmeye dair heyetin yola çıktığını toplumsal medya hesabından duyuran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Dışişleri Bakanı Maulvi Amir Khan Muttaki başkanlığındaki üst seviye bir heyet bugün Türkiye’ye gitti. Üst seviye bir IAEA (Afganistan İslam Emirliği) heyeti, Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun resmi daveti üzerine Ankara’ya hareket etti. Heyet, üst seviye Türk yetkililerle karşılıklı çıkarları ilgilendiren hususlarda görüşmelerde bulunacak” sözlerini kullandı.

Sözcünün iletisinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile eski Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu karıştırması dikkat çekti. Afganistan medyası da haberleri bu biçimde geçti.

Öte yandan heyet, 12 Ekim’de AB ve ABD yetkilileriyle Katar’ın başşehri Doha’da bir ortaya gelmişti. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da, dün yaptığı açıklamada, “Yerinde inceleme, nasıl angajmana gireceğimizi konuşmak bakımından ve Taliban’a telkinlerimizi söylemek ismine dört yahut beş dışişleri bakanı olarak Afganistan’ı birlikte ziyaret etmeyi kararlaştırdık. Şu anda telefonla bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz” demişti.

Kıbrıs Haber