Taliban uzuv kesmeye devam edeceğini açıkladıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

28 Kasım 2023 - 23:01

Taliban uzuv kesmeye devam edeceğini açıkladı

Afganistan’da hakimiyeti ele geçiren Taliban’ın önceki yönetimi sırasında sözde Fazileti Yayma ve Kötülükleri Önleme Bakanlığı’nın başı olan …

Taliban uzuv kesmeye devam edeceğini açıkladı
Son Güncelleme :

24 Eylül 2021 - 21:20

Afganistan’da hakimiyeti ele geçiren Taliban’ın önceki yönetimi sırasında sözde Fazileti Yayma ve Kötülükleri Önleme Bakanlığı’nın başı olan Molla Nooruddin Turabi, Associated Press’e verdiği röportajda İslam dininin hukuk kurallarına geri dönüş olarak, mahkum ettikleri suçlular için çeşitli infazlara ve belirli uzuvların kesilmesi cezalarına devam edeceklerini açıkladı.

Turabi, infazların daha önce olduğu gibi kamuya açık alanlarda gerçekleştirilmesine gerek duyulmayabileceğini söyledi. Turabi, Taliban’ın infazlarına yönelik tepkileri reddetti ve Afganistan’ın yeni yöneticilerine müdahaleye karşı ABD’yi uyardı.

“GÜVENLİK İÇİN ÇOK GEREKLİ”

Turabi, Kabil’de yaptığı açıklamada, “Herkes stadyumdaki cezalar için bizi eleştirdi. Ancak yasalar ve cezaları hakkında hiçbir şey söylemedik. Kimse bize yasalarımızın ne olması gerektiğini söyleyemeyecek. İslam’a uyacağız ve kanunlarımızı Kuran’a göre yapacağız” ifadelerini kullandı.

“Uzuvların kesilmesi güvenlik için çok gerekli” diyen Turabi, bunun caydırıcı bir etkisi olduğunu söyledi. Kabinenin cezaları halka açık şekilde uygulayıp uygulamayacağını araştırdığını ve ‘bir politika geliştireceğini’ belirtti.

Yeni Taliban hükümetine göre Turabi hapishanelerden sorumlu. Kıdemli Taliban yöneticisi, Birleşmiş Milletler yaptırım listesinde yer alan ve tamamı erkeklerden oluşan geçici kabine üyeleri de dahil olmak üzere birçok önemli Taliban lideri arasında yer alıyor.

Kıbrıs Haber