Taliban'ın açıkladığı hükümette 30 Peştun vazife aldıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

3 Mart 2024 - 05:12

Taliban’ın açıkladığı hükümette 30 Peştun vazife aldı

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, gündeme ait açıklamalarda bulundu. Yerli ve yabancı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mücahid, Taliban …

Taliban’ın açıkladığı hükümette 30 Peştun vazife aldı
Son Güncelleme :

09 Eylül 2021 - 6:36

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, gündeme ait açıklamalarda bulundu.

Yerli ve yabancı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mücahid, Taliban önderi Hibetullah Ahunzade’nin yeni “hükûmet”teki pozisyonuyla ilgili soruya, “Emir olarak misyonuna devam edecek.” cevabını verdi

“YENİ ISLAHATLAR YAPILABİLİR”

Mücahid, “Taliban hükûmeti” kabinesi için yeni açıklanan isimlerin hepsinin vazifelerini çalışmaların aksamaması için vekaleten yürüteceğini ve daha sonra kabinede yine ıslahatlar yapılabileceğini söyledi.

“KAPSAYICI OLMASI İÇİN EFOR SÜRÜYOR”

Mücahid, idaredeki isimlerden 30’unun Peştun olmasının dikkat çektiği kabinenin, kapsayıcı olması için çabaladıklarını söyleyedi.

“Hükûmetin” kimi kurumlarına şimdi görevlendirmeler yapılmadığını hatırlatan Mücahid, “Bu kurumlara ülkenin farklı bölgelerinden isimlerin görevlendirilmesi yapılabilir. Bu kabine daimi değil ve kabinenin kapsayıcı olması için eforlar sürüyor. Bizim hükûmetimizde ayrıyeten bir kurul de olacak.” dedi.

Mücahid, Pakistan’ın Taliban’a takviye verdiği savlarına ait olarak, 20 yıldır “Pakistan’ın Taliban’ın yanında olduğu” propagandasının yapıldığını ve bunu büsbütün reddettiklerini belirtti.

Sözcü Mücahid, “Bizim çabamızda Pakistan dahil hiçbir ülkenin rolü bulunmuyor. Biz bu argümanları reddediyoruz. Taliban, kendi bağımsızlığı için neredeyse tüm dünya ile savaştı. Bu durumda Pakistan’ın bizim destekçimiz olarak göstermek mümkün değil.” diye konuştu.

“TÜM ÜLKELERLE ÂLÂ BAĞLAR KURMAK İSTİYORUZ”

Taliban’ın gayretinin “baştan sona İslam ve ülke için olduğunu” söz eden Mücahid, kimsenin, Taliban’ın, Pakistan’ın menfaatine çaba verdiğini ispat edemeyeceğini söyledi.

Mücahid, Taliban’ın, Afganistan’ın bağımsızlığı için her kesimde çok sayıda kurban verdiğini bu nedenle Taliban’ın tüm Afganistan’a ilişkin olduğunun altını çizdi.

“Biz ABD dahil tüm ülkelerle yeterli bağlar kurmak istiyoruz.” diyen Mücahid, bilhassa İslam ülkeleriyle kardeşlik çerçevesinde ilgilerini sürdürme isteğinde olduklarını bildirdi.

Mücahid, “Hiçbir ülkenin Afganistan’ın iç işlerine müdahale etmesine müsaade vermeyeceğiz.” dedi.

TALİBAN’A YÖNELİK PROTESTOLAR

Ülkede devam eden protesto gösterine de değinen Mücahid, bu şovların yasal bir desteğinin olmadığını söyledi.

Mücahid, şimdi hükûmetin büsbütün kurulmadığını ve kamu binalarının olağan çalışmaya başlamadığını hatırlatarak bu türlü bir durumda müsaadesiz bir halde şov yapmanın yanlış olduğunu belirtti.

Bu şovların ardında birtakım yabancı ülkelerin yer aldığını tabir eden Mücahid, böylelikle beşerler kışkırtılarak kentlerde kaos ortamı yaratılmaya çalışıldığını aktardı.

Mücahid, “Göstericilerin, nerede, ne vakit şov yapacağı konusunda müsaade almaları ve şovun içeriğine dair Adalet Bakanlığı ve polise bilgi verilmesi gerekiyor. Bunların hiçbiri yapılmadan gerçekleştirilen protestolar, ortalığı karıştırmaya çalışmaktan öbür bir şey değildir.” diye konuştu.

Şimdilik kimsenin protesto yapmasını istemediklerini vurgulayan Mücahid, hükûmet kurulduktan ve kamu hizmetleri başladıktan sonra şova müsaade verileceğini kelamlarına ekledi.

YENİ HÜKÜMET ÜYELERİ

Yeni hükümetin başına, Taliban’ın 2013 yılında ölen kurucusu Molla Ömer’e yakın isimlerden Molla Hasan Ahund getirildi.

Molla Hasan’ın yardımcılarından biri, Taliban’ın siyasi ofisinin başındaki Molla Abdulgani Birader olacak.

Birader, ABD’nin Afganistan’dan çekilmesine yönelik muahedeyi imzalayan isimdi.

Molla Hasan’ın bir öteki yardımcısıysa Abdusselam Hanefi olarak açıklandı.

Molla Ömer’in oğlu Molla Muhammed Yakub ise savunma bakanı olarak atandı.

ABD tarafından terör örgütü olarak tanımlanan Hakkani örgütünün kurucusunun oğlu Siraceddin Hakkani’nin içişleri bakanlığına getirildiği açıklandı.

Kıbrıs Haber