Taraklı konutlarında tarihe seyahatKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

28 Ocak 2023 - 10:12

Taraklı konutlarında tarihe seyahat

Dizi ve sinemaların vazgeçilmez adreslerinden olan Sakarya’nın Taraklı ilçesindeki yapılar, Osmanlı periyodu mimarisiyle görenleri büyülemenin …

Taraklı konutlarında tarihe seyahat
Son Güncelleme :

08 Aralık 2021 - 13:08

Dizi ve sinemaların vazgeçilmez adreslerinden olan Sakarya’nın Taraklı ilçesindeki yapılar, Osmanlı periyodu mimarisiyle görenleri büyülemenin yanı sıra adeta tarihi bir seyahate çıkarıyor.  2011 yılında memleketler arası Cittaslow Birliği’ne kabul edilen ve sakin kent unvanıyla bilinen Sakarya’nın Taraklı ilçesindeki meskenler, Osmanlı devri mimarisiyle görenleri adeta büyülüyor. 2 ve 3 katlı olan bu yapılar Osmanlı mimarisini yansıtmanın yanı sıra ziyarete gelenleri de tarihi bir seyahate çıkarıyor.

Tabiat ile iç içe olan ve Osmanlı periyodundan günümüze uzanan tarihi Taraklı meskenleri ilçeye özel bir hava katıyor. Sokak dokusu bozulmayan Taraklı Evleri’nin bulunduğu yer ise sit alanı ilan edilerek muhafaza altına alınırken 2021 yılında Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından ‘En Düzgün Turizm Kırsal Yerleşimleri ve Köyleri Girişimi’  mükafatına layık görüldü.  Tarihi Taraklı meskenleri hakkında bilgi veren Alaattin Yılmaz, Bizans devrinde Bytinia yahut Dablar olarak söylem edilen ilçenin Osmanlı Devleti kurucusu Osman Bey’in birinci fethettiği topraklardan biri olduğunu söyledi. Konutların Osmanlı mimarisinin bütün özelliklerini taşıdığını aktaran Yılmaz, yaklaşık 100 konutun tescilli olduğunu lisana getirdi.

OSMAN BEYEFENDİ TARAFINDAN FETHEDİLEN BİRİNCİ YERLEŞİM ALANLARINDAN

Taraklı ilçesinin tarihi ve konutları hakkında bilgi veren Alaattin Yılmaz, “Tarihi antik çağlara kadar uzanan Taraklı, Bizans devrinde Bursa tekfurluğuna bağlı tatlı bir kale kentiydi. İsmi, Bytinia yahut Dablar olarak söylem edilen bu kentte ermeni ve Rumlardan oluşan Hristiyan ahalisi yaşamaktaydı. Bu kent Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Beyefendi tarafından fethedilen birinci yerleşim alanlarından münasebetiyle Taraklı, Osmanlı Devleti’nin kuruluş toprağı Osmanlı Beyliği’nin Anadolu Selçuklu Devleti’ne yarı bağımlı olduğunu göz önüne alırsak Taraklı’nın bize bu iki büyük İslam devletinden miras kaldığını anlayabiliriz” dedi.

TARAKLI KONUTLARI OSMANLI MİMARİSİNİN ÇABUCAK HEMEN TÜM ÖZELLİKLERİNİ TAŞIR

Konutların dış ve iç mimarisi hakkında konuşan Yılmaz, “Taraklı konutları Osmanlı mimarisinin çabucak hemen tüm özelliklerini taşır. Duvarları yüksek, binalar iki yahut üç katlı, taban katı ağır, depo, kiler olarak kullanılır ve şayet üç katlıysa ikinci katı kışlık üçüncü katı yazlık olarak kullanılır. Pencerelerinde ikinci katından itibaren ahşap kafesler vardır bunlara muşabak denilir ve bunların emeli konutun içinden dışarısı net olarak görülür ancak dışarıdan içerisi görünmez meskenin hanımı da bundan ötürü epeyce rahat hareket eder. Ayrıyeten Taraklı meskenleri cumbalıdır bunun emeli ise yerin geniş gözükmesi bir cephe yerine oturulduğu vakit üç cephe birden görünüyor. Yer katta pencere bulunmaz bulunsa da küçük pencerecikler vardır bununda hedefi meskenin hanımı günlük işlerini burada yaptığı için bayanın mahremiyetini korumak amaçlıdır” diye konuştu.

TARAKLI’DA 100 CİVARINDAN KONUT TESCİLLİDİR

Kültür turizmi açısından ilçenin ilgi gördüğünü ve Osmanlı mimarisinin yansıtan 100 meskenin tescilli olduğunun aktaran Yılmaz, “Taraklı’ya ilgi ağır bu sebeple yurtiçi ve yurtdışından buraya turizm gayeli ziyaretler düzenlenir. Taraklı’da 100 civarında mesken tescillidir bunlardan yaklaşık 6 tanesi restore edilmiştir öbürleri de restore edilmeyi beklemektedir. Bu doğrultuda devletin bu meskenlere ilgi gösterip restore edilmeyenleri restore edilmesine katkıda bulunmasını istiyorum” halinde konuştu.

                                         

Kıbrıs Haber