Tarihin büyük gizemi çözülüyor! Kleopatra'nın kayıp mezarı bulundu mu?Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

8 Aralık 2022 - 15:29

Tarihin büyük gizemi çözülüyor! Kleopatra’nın kayıp mezarı bulundu mu?

Son Güncelleme :

08 Kasım 2022 - 19:03

Tarihin büyük gizemi çözülüyor! Kleopatra’nın kayıp mezarı bulundu mu?

Uzunluğu bin 500 metre, yüksekliği ise yaklaşık 2 metre. Arkeologların “geometrik bir mucize” olarak adlandırdığı bir tünel keşfedildi. Ucunda ise tarihin bugüne dek çözülemeyen gizemi yatıyor olabilir.

‘Geometrik bir mucize’ olarak nitelendirilen tünel, neredeyse bin 500 metre boyunca uzanıyor. Yaklaşık 2 metre yüksekliğinde olan tünelin, Yunanistan’ın Samos adasındaki Eupalinos Tüneli’ne benzediği söyleniyor. Eupalinos Tüneli, klasik dünyanın en önemli mühendislik başarılarından biri olarak kabul ediliyor.

BÜYÜK KEŞFE GİDEN YOL

San Domingo Üniversitesi’nden arkeolog Kathleen Martinez, on yıldan fazla bir süredir Mısır’ın son firavunu Kleopatra ve sevgilisi Mark Antony‘nin tapınakta defnedildiğine inanıyor. Arkeolog Martinez tünelin bu keşfe giden yol olabileceğinden son derece emin.

Adı ‘Osiris’in büyük mezarı’ anlamına gelen tapınak, Mısır’ın eski başkenti İskenderiye yakınlarında bulunuyor.

Tarihin büyük gizemi çözülüyor Kleopatranın kayıp mezarı bulundu mu
Martinez, Heritage Key’e yaptığı açıklamada, kraliçenin oraya gömülme olasılığının yüzde 1 olduğunu ve eğer gömülürse Mısır’ın son firavununun kalıntılarını bulmanın ’21. yüzyılın en önemli keşfi’ olacağını söyledi.

ÇAMUR TORTUSUNUN ALTINDA BULUNDU

Arkeolog, Mark Antony’nin Octavianus‘a yenilmesinin ardından kendini öldürmesinden sonra, Kleopatra’nın her ikisinin de oraya gömülmesi için ayrıntılı planlar hazırladığına inanıyor.

Martinez daha önce National Geographic’e konuşmuş ve şu açıklamaları yapmıştı:

Kleopatra, Mark Antony’yi Mısır’a gömmesine izin vermek için Octavianus ile görüştü. İsis ve Osiris efsanesini yeniden canlandırmak istediği için onunla birlikte gömülmek istedi. Osiris kültünün gerçek anlamı, ölümsüzlük bahşetmesidir. Ölümlerinden sonra tanrılar, Kleopatra’nın Antonius ile başka bir varoluş biçiminde yaşamasına izin verecekti, böylece birlikte sonsuz bir hayata sahip olacaklardı.

Martinez, tapınağın yaklaşık 13 metre altında bulunan kayaya oyulmuş tüneli ortaya çıkardıktan sonra artık doğru yolda olduğuna inanıyor. Sahada çalışan ekipler, tünelin Akdeniz’in altında kalan bir bölümününde çamur tortusunun altında çok sayıda çanak ve çömlek kapları buldu.

Tarihin büyük gizemi çözülüyor Kleopatranın kayıp mezarı bulundu mu

Martinez ayrıca, hem Kraliçe Kleopatra’nın, hem de Büyük İskender’in, bir dizi başı kesilmiş heykelin ve tanrıça İsis’in heykellerinin resimlerini ve adlarını taşıyan sikkeler de dahil olmak üzere tapınağın içinde birçok önemli eseri ortaya çıkardı.

ASIRLAR SÜREN GİZEM

Genellikle dünyanın ilk ünlüsü olarak bilinen Kleopatra, MÖ 51’den MÖ 30’da öldüğü güne kadar hüküm sürdü.

Kleopatra, babası Ptolemy XII’nin ölümü üzerine Mısır kraliçesi Kleopatra VII oldu. Eski Mısır halkı arasında destek kazanmak için Kleopatra, Mısır güneş tanrısı Re’nin kızı olarak da ilan edildi.

Kleopatra daha sonra Julius Caesar‘ın ikinci komutanı olan Mark Antony’ye aşık oldu. Ancak Antonius, Octavia ile evlendi. Bu evliliğin amacı, Octavia’nın kardeşi Octavianus ile gergin olan ittifakı onarmaktı.

Ancak History Channel’a göre Antony, karısını Kleopatra için terk etti ve aşıklar daha sonra evlendi. Bu da Romalıların yabancılarla evlenmesini kısıtlayan bir Roma yasasını ihlal etti.

Tarihin büyük gizemi çözülüyor Kleopatranın kayıp mezarı bulundu mu

Octavianus daha sonra Kleopatra ve Antonius’a savaş ilan etti ve ikisini de yendi. Kleopatra daha sonra kendisi için yaptırdığı türbeye sığınarak ortadan kayboldu. Bu da kendini öldürdüğü inancına yol açtı.

Antony, kraliçesinin intihar ettiğini düşündüğü için kendisini ölümcül şekilde bıçakladıktan sonra Kleopatra’nın kollarında öldü. Ancak Kleopatra, sevgilisi yaralarına yenik düştükten kısa bir süre sonra intihar etti ve zehirli bir yılanın onu ısırmasına izin vererek kendini öldürdüğine inanılıyor.

Octavianus İtalya’ya döndü ve burada Roma’nın ilk İmparatoru oldu, Kleopatra ve Antonius Mısır’a gömüldü ve mezarları yeni keşfedilen tünelden bir yerde olabilir.

Tarihin büyük gizemi çözülüyor Kleopatranın kayıp mezarı bulundu mu

Antik hesaplar, kırsaldan getirilen bir incir sepetinin içine gizlenmiş ve kraliçe tarafından MÖ 12 Ağustos 30’da intihar etmek ve iki hizmetçisini öldürmek için kullanılan bir yılandan bahseder.

Ancak akademisyenler, Mısır’daki kobralar ve engerekler gibi zehirli yılanların saraya görünmeden gizlice giremeyecek kadar büyük olacağını söyleyerek popüler görüşü reddetti.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.