Notice: register_sidebar işlevi yanlış çağrıldı. "Kenar çubuğu 1" kenar çubuğu için id parametre dizisi belirtilmemiş. "sidebar-1" varsayılanına dönülüyor. id değerlerini kendiniz "sidebar-1" olarak düzenleyip, bu iletiyi gizleyebilir ve var olan kenar çubuğunun içeriğini koruyabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak için lütfen WordPress hata ayıklama bölümüne bakın. (Bu ileti 4.2.0 sürümünde eklendi.) in /home/u1302168/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078

Notice: register_sidebar işlevi yanlış çağrıldı. "Footer" kenar çubuğu için id parametre dizisi belirtilmemiş. "sidebar-2" varsayılanına dönülüyor. id değerlerini kendiniz "sidebar-2" olarak düzenleyip, bu iletiyi gizleyebilir ve var olan kenar çubuğunun içeriğini koruyabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak için lütfen WordPress hata ayıklama bölümüne bakın. (Bu ileti 4.2.0 sürümünde eklendi.) in /home/u1302168/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078
Tayfun nefes kesti « Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

Tayfun nefes kesti « Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

13 Haziran 2024 - 13:32

Tayfun nefes kesti

Tayfun nefes kesti
Son Güncelleme :

13 Haziran 2023 - 16:38

Geçtiğimiz haftalarda ikinci kez test atışı gerçekleşen yerli balistik füze Tayfun’dan yeni görüntüler paylaşıldı. Roketsan’ın paylaştığı videodaki görüntüler dikkat çekti. İşte detaylar…

Türkiye’nin yerli balistik füzesi Tayfun’un Rize-Artvin Havalimanı’ndan 2. kez test atışı geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilmişti. Roketsan bugün itibarıyla test atışına ilişkin yeni görüntüleri paylaştı.

İLK TEST ATIŞI 18 EKİM’DE YAPILDI 

Roketsan ve Savunma Sanayii Başkanlığı, Roketsan tarafından geliştirilen Tayfun için 18 Ekim 2022 tarihinde Rize-Artvin Havalimanı’nda ilk kez test atışı yapılmıştı.

İKİNCİ TEST ATIŞI DA BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİ 

23 Mayıs tarihinde Saat 06.44’te yeniden test atışı yapılan Tayfun’un test atışı esnasında Rize-Artvin Havalimanı’nın içerisinde ve etrafında yoğun güvenlik önlemi alınırken, Tayfun Füzesi’nin test atışının Rize ayağı başarı ile tamamlanmıştı.

Türkiye’nin hedefi, 1000-3000 bin km menzil aralığındaki orta menzilli balistik füze üretimini yakalamak. Roketsan, füze motoru üretiminde Kale Grubu ile de iş birliği yaparak önemli bir teknoloji birikimine sahip oldu.

Tayfun füzesi, 458 saniyede 561 km uzaklıktaki hedefi başarı ile vurmuştu. Tayfun, dakikada 70 km’nin üzerinde bir hıza erişmişti. Tayfun’un ikinci test atışı için menzili ve hızı ile ilgili bir açıklama yapılmamıştı.

Roketsan görüntüleri paylaştı: Tayfun nefes kesti

ROKETSAN’DAN YENİ PAYLAŞIM 

Öte yandan bugün Roketsan’ın resmi Twitter hesabından Tayfun füzesinin ateşlenme anına ilişkin video yayınlandı. Test atışına dair yayınlanan video nefes kesti.

BALİSTİK FÜZELER NEDEN ÖNEMLİ?

Muharebe sahası için büyük öneme sahip balistik füzeler, genellikle denizden/denizaltıdan karaya veyahut karadan karaya atılıyor. Ateşlendikten itibaren parabol bir yörünge izliyor ve çoğunlukla atmosferin sınırını aşarak uzaya çıkıyor. Akabinde ise tekrar yörüngeye girip, yer çekiminden ötürü elde ettikleri o yüksek hızla hedeflerine yöneliyor.

TRT Haber‘de yer alan habere göre balistik füzelerin imha edilmesi, atmosfere girdikten sonra elde ettikleri hız sebebiyle çok zor. Bu sebepten ötürü uzayda, yani hedef yönelmeden önce imha edilmeleri gerekiyor. Bunun için de anti-balistik füzeler mevcut ancak onlar da çok yüksek birim maliyete sahipler. Ayrıca uzayda imha edilmeleri için çok gelişmiş sensör ağı gerekiyor. ABD ve Rusya başta olmak üzere oldukça az ülke anti-balistik füze teknolojisine sahip.

TEST NEDEN SİNOP YERİNE RİZE’DEN YAPILDI?

Türkiye’nin uzun menzilli füze testleri için bugüne kadar ağırlıklı olarak Sinop’un kullanıldığını biliyoruz. Ancak bu kez test Rize’den yapıldı. Bu durumun TAYFUN’un menziliyle ilgili olduğu değerlendiriliyor. Çünkü Sinop’tan bu denli uzun menzilli bir füze atılması Ukrayna ya da Rusya’nın hava sahasına girmek anlamına geliyor. Rize’den ateşlenen bir füzede ise bu risk ortadan kalkmış oluyor.

TÜRKİYE’NİN BÖYLE BİR FÜZEYE SAHİP OLMASI NE ANLAMA GELİYOR?

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde halihazırda TAYFUN’un muadili bir füze bulunmuyor. Daha önce de hiç bulunmadı. SRBM sınıfındaki bir füze, özellikle Türkiye’nin Batı ve Doğu bölgelere yönelik caydırıcılığı açısından stratejik öneme sahip.

BENZER HABERLER


Deprecated: 3.1.0 sürümünden başlayarak, bir parametre ile çağrılan WP_Query işlevi kullanımdan kaldırıldı! caller_get_posts kullanımdan kaldırıldı. Yerine ignore_sticky_posts kullanın. in /home/u1302168/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078