TC Kültür ve Turizm Bakanlığı: Kız Kulesi’nin restorasyonu mart sonunda bitecek; müze olarak açılacakKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

30 Ocak 2023 - 11:02

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı: Kız Kulesi’nin restorasyonu mart sonunda bitecek; müze olarak açılacak

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı: Kız Kulesi’nin restorasyonu mart sonunda bitecek; müze olarak açılacak
Son Güncelleme :

31 Aralık 2022 - 21:43

İstanbul Boğazı’nın simge yapılarından Kız Kulesi, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından yeni yılda açılacak.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Kız Kulesi’nde Bakanlık tarafından geçen yıl uluslararası restorasyon ilkeleri ve oluşturulan bilim kurulu rehberliğinde başlatılan çalışmalarda sona gelindi.

Tarihi yapıdaki restorasyon, II. Mahmut dönemindeki ahşap kubbesinin yeniden yapılarak yerine konulmasının ardından tamamlanmış olacak.

Titizlikle yürütülen restorasyonun her aşamasını takip eden TC Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ahşap kubbeyi ve yapıda gerçekleştirilen çalışmaları yerinde inceledi.

Restorasyon çalışmalarıyla ilgili Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı ile mimar Han Tümertekin’den bilgi alan Bakan Ersoy, yüzlerce yıllık bu tarihi yapının restorasyon tamamlandığında müze olacağını kaydetti.

Bakan Ersoy, mart sonunda bitirilecek restorasyonun ardından İstanbul’un güzelliklerinin Kız Kulesi panoramasından gözlemlenebileceğini aktardı.

Kıbrıs Haber