TDP: Hükümetten beklentimiz kalmadı, Belediyeler Birliği’ halk Marketleri kursunKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

29 Şubat 2024 - 02:58

TDP: Hükümetten beklentimiz kalmadı, Belediyeler Birliği’ halk Marketleri kursun

TDP: Hükümetten beklentimiz kalmadı, Belediyeler Birliği’ halk Marketleri kursun
Son Güncelleme :

16 Ocak 2024 - 18:35

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), fahiş fiyat artışlarının denetlenmesi konusunda hükümetten bir beklentileri olmadığını söyleyerek, bu artışların önüne geçilmesi için Belediyeler Birliği’ni göreve davet etti, Halk-Market’ler kurulması önerisinde bulundu

TDP: Yasa her türlü denetim hakkını veriyor ancak Amcaoğlu 24 kişilik kadroyla etkin denetimin ‘imkânsız’ olduğunu söylüyor
Yazılı açıklama yapan TDP, asgari ücretle ilgili parti olarak düşüncelerini ortaya koyduklarını ve asgari ücretin alım gücünün koruyabilmesinin, kontrolsüz ve astronomik fiyat artışlarının önüne geçilmesiyle gerçekleşeceğini ifade ettiklerini hatırlattı.

TDP açıklamasında, “Tedarikçi firmalardaki mal alım faturaları yanında marketlerdeki mal alım ve etiket fiyatlarının mutlaka incelenmesi ve denetlenmesi gereği ortadadır. 21/1977 sayılı Mal ve Hizmetler Yasası hükümete bu konuda her türlü yetkiyi veriyor. Ancak Ekonomi Bakanı Sayın Olgun Amcaoğlu 24 kişilik kadro ile etkin denetim gerçekleştirmenin ‘imkânsız’ olduğunu söylüyor” denildi.

“Hükümetten herhangi bir beklentimiz kalmamıştır, Belediyeler Birliği’ne çağrı yapıyoruz”
Arka kapıdan yüzlerce yandaş geçici işçi alımlarını yapan hükümetin, kadro yetersizliğinden söz etmesinin abesle iştigal olduğuna vurgu yapılan açıklamada TDP, belli ki sermaye çevreleri ile bu danışıklı dövüşün süreceğini ve dar ve sabit gelirli insanların da pahalılık altında fakirleşmeye devam edeceğini kaydetti.

“Pahalılaşmanın ve fakirleşmenin önüne geçmek için hükümetten herhangi bir beklentimiz kalmamıştır” denilen açıklamada, bu noktadan hareketle Belediyeler Birliği’ne çağrı yapılarak birliğin girişimleri ile adanın kuzey yarısının her tarafında Halk-Market’ler kurulmasını talep etti.

“Halk-Market’ler kurulsun, yerli üreticiden direkt alım yapılıp satışa sunulsun”
Bu marketlerden vatandaşa ürün maliyetine yakın temel gıda ve temizlik ürünlerinin satılması, yerli üretimin aracılar vasıtasıyla değil direkt üreticiden çok daha uygun fiyatlarla alınacağı ve tüketiciye ulaşımının sağlanacağı bir sistem kurulması gerektiğini belirten TDP, canlı hayvanın hayvancıdan 200 TL’ye alındığı piyasada; etin kilosunun 600-650 TL’den satılmasının da önüne geçilebileceğini vurguladı.

TDP açıklamasında, “Yurttaşa 350-400 TL’den et satışı pekâlâ mümkünken bu vahşi piyasanın acımasızca hareketlerini artık durdurun. Yerli üretimin yeterli olmadığı yerde ise ithalat yoluna da başvurulabilir. Yeter ki insanlarımızın temel gıda ve temel temizlik ürünlerine uygun fiyatlı erişimi sağlansın. Hükümetin bu ülke insanını sevmediğini ve kendi rant düzeninin peşinde olduğunu biliyoruz. Bu nedenle Belediyeler Birliğini ve belediyelerimizi göreve davet ediyoruz” denildi.