Tofaş Şahin, Trafikte En Fazla Bulunan Araba OlduKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

27 Kasım 2022 - 18:46

Tofaş Şahin, Trafikte En Fazla Bulunan Araba Oldu

Araba fiyatlarının son bir yılda uçuşa geçmesiyle pek çok vatandaş ya çok eski ve daha ucuz modelleri satın almaya tercih etti ya da elinde …

Son Güncelleme :

08 Kasım 2021 - 14:28

Tofaş Şahin, Trafikte En Fazla Bulunan Araba Oldu

Araba fiyatlarının son bir yılda uçuşa geçmesiyle pek çok vatandaş ya çok eski ve daha ucuz modelleri satın almaya tercih etti ya da elinde bulundurdukları bu modelleri değiştirmemeye karar verdi.

Gazeteci Emre Özpeynirci’nin paylaştığı tablo, Türkiye’nin araba konusunda ne kadar geride kaldığını gösterdi. Bu tabloya nazaran Türkiye’yle özdeşleşen iki araba, hala trafikte en çok kullanılan modeller listesinin zirvesinde yer alıyor.

20 yıldan büyük olan 2 araba tepede:

Paylaşılan tabloya nazaran Türkiye’de en çok kullanılan araba markalarının doruğunda Renault yer alıyor. 2 milyon 799 bin 649 araç parkına sahip olan Renault, Türkiye’deki arabaların 5’te 1’ini oluşturuyor. İkinci sırada 2 milyon 217 bin 417 ile Fiat gelirken Volkswagen, 1 milyon 205 bin 216 ile üçüncü sırada yer alıyor.

Listenin en çarpıcı kısmıysa Türkiye’de en çok kullanılan modellerin gösterildiği tablo. Bu tabloya nazaran Türkiye’de en çok kullanılan model, Tofaş tarafından üretilen Şahin ve Doğan modelleri. Ülkemizde toplamda 669 bin 136 adet Şahin/Doğan bulunuyor. Tofaş, bu modellerin üretimine 20 yıl evvel son vermişti.

Tablonun ikinci satırında da bir öteki tanıdık isim olan, 1969 – 2000 yılları ortasında üretilen Renault R12 Toros bulunuyor. Sonraki 6 sıra nispeten daha yeni modellere ayrılmış olsa da 9. sırada bir başka eski model olan Renault R9 yer alıyor. 20 yıldan fazla yaşa sahip olan bu üç model bir ortaya getirildiğinde 13,5 milyonluk araba parkının doruğunda yer alıyor.

Paylaşılan öteki datalar:

  • Türkiye yollarındaki arabaların yaş ortalaması 13,2.
  • Trafiğe kayıtlı arabaların yarısından fazlası 10 yaş ve üzeri, %25’i ise 20 yaş ve üzeri arabalardan oluşuyor.
  • Türkiye’de 1.000 kişi başına 161 adet araba düşüyor.

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.