Tuğcu: ''Müdür odasına kapatılıp telefonlarına el konuldu''Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

29 Şubat 2024 - 01:37

Tuğcu: ”Müdür odasına kapatılıp telefonlarına el konuldu”

Tuğcu: ”Müdür odasına kapatılıp telefonlarına el konuldu”
Son Güncelleme :

24 Ocak 2024 - 11:27

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-sen) Başkanı Ahmet Tuğcu, Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) ve atama Başbakan Ünal Üstel’in kurultay hesaplarıyla yapılan terfilerin, kurumda çalışma barışını bozduğunu ve huzursuzluğun hat safhaya ulaştığını vurguladı

Tuğcu: Müdür odasına kapatılıp telefonlarına el konuldu

Sendika adına yazılı açıklama yapan Tuğcu, 22 Ocak Pazartesi gecesi saat 18:00 ‘da atanmış Başbakan Ünal Üstel’in UBP kurultayına yönelik terfi listesinin; Personel Şube Amirliği personeli kuruma çağrılarak ve Genel “Müdür odasına kapatılıp telefonlarına el konularak”, haberleşmenin sağlanmadığı bir ortamda, onaylattırılıp yürürlüğe koydurulduğunu belirtti.

Tuğcu, “El-sen olarak, Toplu İş Sözleşmesi’nin (TİS) ilgili maddesi ve terfi ilkeleri ihlal edilerek yapılan bu terfileri kabul etmemiz mümkün değildir. TİS’e göre terfi komisyonunun yazılı tavsiyesi yapılmadan onaylanması yasa dışıdır” dedi.

“Huzurumuz kalmadı, çalışma barışı bozuldu, yasal haklarımızı kullanacağız”

Gelişen olaylarda dün itibarı ile terfi/tayinlerin açıklanmasından dolayı Kıb-tek’in her bölümünde sıkıntılar ve personel arasında huzursuzluklar ortaya çıktığını kaydeden Tuğcu, çalışma barışının bozulduğu bu ortamda UBP siyasetinin kurumun içerisinde tüm iş kollarında yarattığı huzursuzluğun hat sayfaya ulaşmasına sebep olduğunu belirtti.

Tuğcu, “El-sen her zaman olduğu gibi TİS kurallarını hiçe sayarak siyasi çıkar ve UBP kurultay hesaplarının Kıb-tek’in içerisine girmesine ve terfilerin buna göre yapılmasına seyirci kalmayacaktır. Yanlış kararlardan geri dönülmediği taktirde gerekli her türlü eylem ve yasal hakkımızı kullanacağımızı kamu oyuna saygı ile duyururuz” dedi.