Türk Martha Stewart: 4.5 milyar dolarlık bitcoin vurgunu yapan çiftKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

27 Kasım 2022 - 18:56

Türk Martha Stewart: 4.5 milyar dolarlık bitcoin vurgunu yapan çift

ABD Adalet Bakanlığı’nın açıklamasına göre; Bitfinex’den hacklenen 4.5 milyar dolar değerinde bitcoinle kara para aklama faaliyetleri yürüten iki …

Son Güncelleme :

11 Şubat 2022 - 0:11

Türk Martha Stewart: 4.5 milyar dolarlık bitcoin vurgunu yapan çift

ABD Adalet Bakanlığı’nın açıklamasına göre; Bitfinex’den hacklenen 4.5 milyar dolar değerinde bitcoinle kara para aklama faaliyetleri yürüten iki kişiyi yakalayan FBI ajanları, 3.6 milyar dolardan fazla değer taşıyan çalıntı bitcoin ele geçirdi. Bunun Adalet Bakanlığı’nın bugüne kadar ele geçirdiği en büyük mali varlık olduğuna dikkat çekildi.

SİBER SALDIRI DEĞİL, KARA PARA AKLAMA SUÇLAMASI

Yakalananların New York’ta yaşayan ve özellikle blok zincir teknolojisiyle ilgilenen girişimci-yatırımcı Ilya Lichtenstein (34) ile eşi Heather Morgan (31) olduğu açıklandı. Kripto para cüzdanlarının korunması konusunda danışmanlık da veren çift, siber saldırıya karışmakla değil de kara para aklamak ve ABD’yi dolandırmak için komplo kurmakla suçlandı. İlk etapta Manhattan’da çıkarıldıkları mahkemede kefaletle serbest bırakılarak ev hapsine konuldu.

119 BİN 754 BITCOIN NASIL ÇALINDI?

Bitfinex’in hacklenmesi ve 2 binden fazla yetkisiz işlem yapılmasıyla çalınan 119 bin 754 bitcoinin Lichtenstein’ın kontrolündeki dijital bir cüzdana gönderildiği belirtildi. Son 5 yılda, çalınan bitcoinlerin yaklaşık 25 bini karmaşık bir kara para aklama süreci aracılığıyla Lichtenstein’ın cüzdanından transfer edilirken, bir kısmı, Lichtenstein ile Morgan tarafından kontrol edilen finansal hesaplara yatırıldı. Kalan 94 binden fazla çalıntı bitcoin, hack sırasında doğrudan aktarılan ve depo olarak kullanılan cüzdanda kaldı. Mahkemenin Lichtenstein ve Morgan tarafından kontrol edilen çevrimiçi hesaplar için arama yetkisi verdiği federal ajanlar da buradaki 94 binden fazla bitcoine yasalar çerçevesinde el koydu.

BİNBİR İSMİ VE TÜRKİYE İÇERİKLİ PAYLAŞIMLARI VAR

Bu dümene karışan ikiliden Heather Morgan ise, ara ara Forbes yayınlarında makalesi çıkan girişimci-yatırımcı kişiliğinden ziyade “paraya para demeyen baş belası, ağzı bozuk, müstehcen rap şarkıcısı Razzlekhan” kişiliğiyle önplanda.

Asya ve Ortadoğu dahil 7 farklı ülkede yaşadığını söyleyen genç kadın, kendini “Türk Martha Stewart” veya “Kore’nin Waffle Kraliçesi” gibi lakaplarla da tanımlıyor.

ABD’deki en ünlü iş kadınlarından biri olan Martha Stewart, hisse senedi dolandırıcılığından 5 ay hapis yatmıştı. Kimliğini Facebook hesabında Heather R Morgan, @turkishmarthastewart; Twitter hesabında Heather R Morgan (rzk.eth) ve @HeatherReyhan olarak veren genç kadının Türkiye içerikli paylaşımları var, ama bir dönem Erasmus’la Türkiye’ye gelmek dışında Türkiye bağlantısına işaret eden açıklama yok.

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.