Türkiye'de Ne Sıklıkla Araç Değiştirildiği Aşikâr OlduKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

26 Eylül 2023 - 05:46

Türkiye’de Ne Sıklıkla Araç Değiştirildiği Aşikâr Oldu

Türkiye’nin önde gelen ikinci el araç platformlarından otomobilim.com, Türkiye’deki araç sahiplerinin araç değiştirme sıklığını öğrenmek için …

Türkiye’de Ne Sıklıkla Araç Değiştirildiği Aşikâr Oldu
Son Güncelleme :

19 Ekim 2021 - 12:02

Türkiye’nin önde gelen ikinci el araç platformlarından otomobilim.com, Türkiye’deki araç sahiplerinin araç değiştirme sıklığını öğrenmek için yeni bir anket düzenledi. Ekim ayında yapılan ve toplamda 637 kişinin katıldığı bu anket, insanların araçlarından ne kadar çabuk sıkıldığına dair enteresan ayrıntılar sundu.

Anketten alınan sonuçlara nazaran araç sahiplerinden %29,2’si bir ila beş yıl ortasında araçlarını değiştirme gereği duyuyor. Bunun en büyük sebebi ise fazla kilometreye ulaşan araçlarında arıza ve tamir üzere işlerle uğraşmak istememeleri.

Tüketicilerin otomobillerini uzun mühlet değiştirmemesinin nedeni ise “tanıyıp bildikleri araçları” kullanmak

Ankete katılanlardan %29,2’si 1 ila 5 yıl ortasında araç değiştirmenin ülkü olduğunu belirtiyor, lakin iştirakçilerin büyük bir çoğunluğunun araç değiştirmekten çekindiklerini de belirtelim. Örneğin iştirakçilerden %18,1’i yılda birkaç sefer, %13’ü 10 yılda bir sefer, %9,6’sı 5 yılda birkaç sefer, son olarak da %7,1’i 10 yılda birkaç kere aracını değiştirdiğini lisana getirmiş.

Otomobilim.com, araçlarını uzun müddet değiştirmek istemeyen kullanıcılara bunun sebebini sorduğu vakit iştirakçilerin %54,9’undan birebir karşılığı almış; bildikleri ve tanıdıkları araçları kullanmayı tercih etmek. Ayrıyeten iştirakçilerden %23,2’si, araçlarına manevi bedeller verdikleri için değiştirmekten çekindiklerini belirtmiş. Son olarak %14,1’i de alım satım işleriyle vakit kaybetmemek için araçlarını değiştirme zahmetine girmek istemiyor.

Araçlarını sık sık değiştiren iştirakçilere baktığımız vakit ise %20,5’inin yeni modelleri deneyimlemek için bu kararı verdiğini görüyoruz. Ayrıyeten iştirakçilerden %18,9’u, aracın kilometresi artacağı ve hasebiyle mekanik problemler çıkaracağı niyetiyle uzun mühlet tıpkı modeli kullanmaktan çekiniyor.

Kıbrıs Haber