UBP Milletvekilleri haricinde kadın Milletvekilleri rahatsızKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

29 Ocak 2023 - 14:44

UBP Milletvekilleri haricinde kadın Milletvekilleri rahatsız

UBP Milletvekilleri haricinde kadın Milletvekilleri rahatsız
Son Güncelleme :

11 Ocak 2023 - 21:04

Meclis‘te bulunan 6’sı Cumhuriyetçi Türk Partili (CTP), 2’si bağımsız sekiz kadın milletvekili, Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal‘ın “hanımlara özel” verdiği seminerde sarf ettiği sözlere tepki gösterere, Ünsal’ın Din İşleri Başkanlığı’nın görevlerini suistimal ettiğini vurguladı, açıklamaya Ulusal Birlik Partili (UBP) kadın vekiller imza koymadı

UBP’li kadın vekiller Ünsal’ın sözlerinden rahatsız değil mi?

UBP’li kadın vekillerin imza koymadığı açıklama şöyle;

“Din İşleri Başkanı olarak atanan Ahmet Ünsal’ın basına yansıyan kadınlara yönelik sözleri modern ve seküler bir yaşam biçimini benimsemiş olan tüm Kıbrıslı Türkleri derinden rahatsız etmiştir.

Ülkemizde yaşayan tüm kadınların temel insan haklarına yapılan bir saldırı olarak değerlendirdiğimiz ifadeleri görmezden gelmemiz veya kabullenmemiz halkın seçilmiş vekilleri olarak söz konusu değildir.

“Kıbrıs Türk halkı çağdaş, ilerici değerlerle yaşamaya alışmış, demokratik bir halktır”

Günümüz dünyasında kadınların insan haklarının temelini oluşturan medeni haklar başta olmak üzere, kadınların ekonomik, fiziksel ve cinsel tüm haklarına taarruz eden seminerler düzenlemek Din İşleri Dairesi başkanlığının görevlerini suistimal etmektir. Kıbrıs Türk halkı çağdaş, ilerici değerlerle yaşamaya alışmış, demokratik bir halktır.

Demokrasinin vazgeçilmez unsurlarının başında da toplumsal cinsiyet eşitliğine ve kadın haklarına saygılı bir devlet yapısı gelmektedir. Bu bağlamda kendisi bir devlet görevlisi olarak atanan Ahmet Ünsal’ın kadınların özel ve kamusal alanlarda nasıl yaşayacaklarına dair demokrasi ile bağdaşmayan vaazlar vermesi kabul edilebilir değildir.

“Ünsal’ı sarf ettiği sözlerden dolayı kınarız”

Kadınların bireysel ve medeni haklarına müdahale eden hiçbir yaklaşıma müsaademiz olmadığı gibi, kadınların yaşamları hakkında söz söylemenin hiçbir kurum yetkilisinin görevi olmadığını belirtmek isteriz.

Bu vesileyle, Cumhuriyet Meclisi’nin kadın vekilleri olarak Ünsal’a görevlerini hatırlatır, kendisini sarf ettiği sözlerden dolayı kınadığımızı kamuoyunun bilgisine getiririz”

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe tarafından yayınlanan açıklamada imzası bulunan Milletvekilleri ise şöyle:

CTP Milletvekilleri: Fazilet Özdenefe, Doğuş Derya, Sıla Usar İncirli, Fide Kürşat, Filiz Besim, Şifa Çolakoğlu
Bağımsız Milletvekilleri: Ayşegül Baybars, Jale Refik Rogers.

Kaynak Özgür Gazete