UEFA Rusya'yı Avrupa Şampiyonası'ndan men ettiKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

30 Eylül 2022 - 12:28

UEFA Rusya’yı Avrupa Şampiyonası’ndan men etti

Son Güncelleme :

20 Eylül 2022 - 20:35

UEFA Rusya’yı Avrupa Şampiyonası’ndan men etti

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş nedeniyle UEFA, Rusya’nın 2024 Avrupa Şampiyonası’ndan men edildiğini açıkladı.

Son dakika! UEFA'dan Rusya kararı: Avrupa Şampiyonası'ndan men edildi

UEFA, Rusya’nın 2024 Avrupa Şampiyonası’ndan men edildiğini bildirdi. UEFA’dan yapılan açıklamada, Hırvatistan’ın Hvar Adası’nda gerçekleştirilen İcra Kurulu toplantısının ardından EURO 2024’ün yol haritası ve eleme kuraları prosedürlerine ilişkin bazı kararlar alındığı belirtildi.

Buna göre, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş nedeniyle, UEFA İcra Kurulu’nun 28 Şubat’ta tüm Rus takımlarının uluslararası müsabakalardan men edilmesine yönelik aldığı kararın 15 Temmuz’da Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) tarafından onaylandığı hatırlatılarak, Rusya’nın eleme kuralarına katılamayacağı vurgulandı.

ELEMELERE 53 ÜLKE KATILACAK

EURO 2024’e ev sahipliği yapacak Almanya ise turnuvaya doğrudan katılacağı için 9 Ekim’de Frankfurt’ta düzenlenecek eleme kuralarında yer almayacak.

53 ülkenin katılacağı elemelerde, 10 grup yer alacak. Bu grupların 7’sinde 5, 3’ünde 6 takım bulunacak. Maçların ardından grup liderleri ve ikincileri, adlarını finale yazdıracak. Finallere kalacak diğer 3 takım ise Mart 2024’te yapılacak play-off maçlarının ardından belirlenecek.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.