Ukrayna'da Herson sevinci: Rus güçleri çekildi bayraklar yeniden göğe uzandıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

1 Aralık 2022 - 12:51

Ukrayna’da Herson sevinci: Rus güçleri çekildi bayraklar yeniden göğe uzandı

Son Güncelleme :

12 Kasım 2022 - 11:37

Ukrayna’da Herson sevinci: Rus güçleri çekildi bayraklar yeniden göğe uzandı

Rusya’nın ilhak bölgesi Herson’dan tamamen çekildiğini duyurmasının ardından Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ”Tarihi bir gün” diyerek açıklamalarda bulundu. Ukrayna güçleri ise Herson’un girişini, kamu binalarını Ukrayna bayraklarıyla donattı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ilhak ettiği bölgelerden biri olan Herson’dan Rus güçleri çekildi. İlhak bölgelerinde ilerleyen Ukrayna güçleri, Rus güçlerini sıkıştırınca pes etmek zorunda kaldılar. Rusya Savunma Bakanlığı’nın Rus birliklerinin Herson’dan tamamen çekildiğini açıklanmasının ardından Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’den yeni bir açıklama geldi.

”BUGÜN TARİHİ GÜN”

Zelenskiy, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün tarihi bir gün. Herson’a dönüyoruz. Şu an itibariyle askeri güçlerimiz şehre yaklaşmak üzere. Ancak özel birimler zaten şehirde. Herson halkı bekliyordu. Ukrayna’dan asla vazgeçmediler. Şehir henüz düşmandan tamamen arındırılmamışken bile, Herson halkı sokaklardan ve binalardan Rus sembollerini ve işgalcilerin Herson’da kaldığına dair tüm izleri kaldırıyor. Her bir askerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Zelenskiy, Ukrayna ordusunun Herson bölgesinde güvenliğin sağlanması için gereken çalışmaları yapacağını belirterek, bölgede kalan Rus askerlerini teslim olmaya çağırdı.

Zelenskiy, ülkesinde faaliyet gösteren United24 adlı bağış toplama platformunun, Ukrayna’da insansız deniz aracı filosu kurulması için kampanya başlattığını, yaklaşık bir saat içinde ilk araç için yeterli paranın toplandığını ifade ederek şöyle devam etti:

“Alınan ilk insansız deniz aracına Herson adı verildi. Oldukça mantıklı. İkinci deniz aracına Sivastopol adını vereceğiz. Bütün bunlarla Kırım’ımızın kurtuluş zamanına yaklaştığına inanıyorum.

Ukrayna güçlerinin Herson’a girişini gösteren ve kamu binalarına çekilen Ukrayna bayrağının yer aldığı görüntüler de sosyal medyada yayımlandı. Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “11.11.22” tarihini yazdı.

Telegram’daki “Herson Haberleri” adlı kanalda paylaşılan görüntüde ise bir Ukraynalı asker, Herson’a girdiklerini belirtti. Herson merkezindeki idari binanın önünde yer alan anıtın temeline konulan Ukrayna bayrağı ile Avrupa Birliği bayrağı dikkati çekti.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.