Ulusal Staj Programı 2022: Meslek Kapısına Kimler Başvurabilir, Ulusal Staj Programına Müracaat Nasıl Yapılır, Staj Yapan Öğrenciye Ne Kadar Para Veriliyor?Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

4 Aralık 2022 - 15:48

Ulusal Staj Programı 2022: Meslek Kapısına Kimler Başvurabilir, Ulusal Staj Programına Müracaat Nasıl Yapılır, Staj Yapan Öğrenciye Ne Kadar Para Veriliyor?

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşundan (OSBÜK) yapılan açıklamaya göre, yükseköğretimde 2 yıldır başarıyla sürdürülen ve OECD …

Son Güncelleme :

23 Şubat 2022 - 13:26

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşundan (OSBÜK) yapılan açıklamaya göre, yükseköğretimde 2 yıldır başarıyla sürdürülen ve OECD tarafından üye ülkelere iki kez örnek uygulama olarak gösterilen “Staj Seferberliği Programı”, bu yıl “Ulusal Staj Programı” ismiyle gençlere staj imkanı sağlamaya devam ediyor.

İsim değişikliği, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı tarafından ülkenin istihdam politikaları doğrultusunda program kapsamının genişletilmesi nedeniyle yapıldı.

Kapsamın genişletilmesi sayesinde bu yıl ilk kez mavi yaka insan kaynağını yetiştiren OSB’lerdeki mesleki ve teknik anadolu liselerinde eğitimine devam eden gençler de “Ulusal Staj Programı” aracılığıyla sunulan imkanlardan faydalanabilecek.

Açıklamada değerlendirmesine yer verilen OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, şunları kaydetti:

“OSBÜK olarak OSB’lerde faaliyetini sürdüren işletmelerin, özellikle KOBİ’lerin, stajyer ihtiyaçlarının liyakati ve fırsat eşitliğini önceleyen program kapsamında karşılanabilmesi talebini Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisine ilettik. Ofisimiz bu kıymetli programa, OSB’lerde faaliyet gösteren işverenlerimizi dahil etme talebimizi kabul etti ve programı, pilot uygulama kapsamında, OSB’ler içinde yer alan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) öğrencilerimizin de başvurusuna açarak önemli bir ihtiyacımıza cevap verdi.”

ULUSAL STAJ PROGRAMINA NASIL BAŞVURU YAPILIR? İŞTE SON TARİH

31 Mart’a kadar başvurulabilecek

Kütükcü, program aracılığıyla OSB’lerdeki MTAL’lerde eğitim gören 61 binden fazla öğrencinin istihdam edilebilirliklerinin OSB işverenlerinin de desteğiyle güçlendirileceğini ve özellikle KOBİ’lerin insan kaynağı ihtiyacının karşılanmasının kolaylaşacağını belirterek, gençleri 31 Mart tarihine kadar kariyerkapisi.cbiko.gov.tr adresi üzerinden başvuruda bulunmaya davet etti.

Sanayi üretiminin yüzde 45’ini gerçekleştiren OSB’lerin, aynı zamanda 81 MTAL ile ülkenin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağını yetiştirdiğini vurgulayan Kütükcü, “OSB’lerin Ulusal Staj Programı’na dahil edilmesi hem Türkiye’nin istihdam politikaları hem de gençlerin gelişimleri açısından son derece önemli.” değerlendirmesinde bulundu.

Kütükcü, program sayesinde sanayi için nitelikli insan kaynağı yetişeceğine, işbaşı eğitimiyle öğrencilerin bilgi ve tecrübesinin artacağına işaret ederek, Ulusal Staj Programı’na OSBÜK ve organize sanayi bölgelerinin dahil edilmesinin camia için çok önemli bir kazanım olduğunu vurguladı.

Bu çalışma için başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Salim Atay olmak üzere emeği geçenlere teşekkür eden Kütükcü, şu ifadeleri kullandı:

“Bünyesinde MTAL bulunduran 70 organize sanayi bölgemiz ve 81 okulumuzda 61 binin üzerinde 10, 11 ve 12’nci sınıf öğrencilerimiz programdan yararlanacak. Kariyer Kapısı üzerinden staj teklifi alan gençlerimiz, OSB’lerdeki sanayicilerimizin ihtiyaç duyduğu yetkinlikler kapsamında işbaşı eğitimine tabi tutulacak ve sonrasında da işverenlerimizin talepleri doğrultusunda istihdam edilebilecek. Böylece sanayinin ihtiyacı olan niteliksel dönüşüme büyük katkı sağlanmış olacak.”

ULUSAL STAJ PROGRAMINA KİMLER BAŞVURABİLİR?

Türkiye, KKTC ve yurt dışındaki üniversitelerde not ortalaması 4 üzerinden en az 2 (diğer sistemlerde dengi) olan;

• Örgün eğitim veren lisans programlarının 2., 3. veya 4. sınıf öğrencileri (lisans 2. sınıf öğrencilerinde staj yapacağı tarihte bir üst sınıfa geçme ve 4. sınıf öğrencilerinde staj yapacağı tarihte henüz mezun olmama şartları aranmaktadır)

• Örgün eğitim veren ön lisans programlarının 1. veya 2. sınıf öğrencileri (ön lisans 1. sınıf öğrencilerinde staj yapacağı tarihte bir üst sınıfa geçme ve 2. sınıf öğrencilerinde staj yapacağı tarihte henüz mezun olmamış bulunma şartı aranmaktadır)

Yurt içinde öğrenimine devam eden yüksek lisans öğrencileri (not ortalaması 4 üzerinden en az 2 veya diğer sistemlerde dengi) ile yurt dışında yüksek lisans/doktora eğitimine devam eden Türk Vatandaşı veya Mavi Kart sahibi öğrenciler

“Organize Sanayi Bölgeleri içerisinde yer alan Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının” 10., 11. ve 12. sınıf öğrencileri.

Staj Yapan Öğrencilere Aylık Ödeme Yapılıyor!

Cumhurbaşkanlığı tarafından organize edilen Ulusal Staj Programına dahil
olan öğrencilerin yasal hakları gözetilerek, sigorta ve staj ücretleri Mesleki
Eğitim Kanunu kapsamında ödeniyor. 20 ve üzerinde personel çalıştıran
kurumlar asgari ücretin yüzde 30’u, 20’den az personel çalıştıran işyerleri staj
yapan öğrencilere asgari ücretin yüzde 15’inden az ücret veremiyor.

2022
yılında asgari ücret 4253 TL açıklanırken yirmi ve üzerinde çalışanı olan
kurumlar, staj yapan kursiyerlere 1275 TL ödeme yapacak. Yirminin altında
çalışanı olan kurumlar ise stajyerlere 637 TL ödeme yapacak.

(Yeni Şafak)

Kıbrıs Haber