Usulsüz sağlık raporu operasyonunda 17 şüpheli yakalandıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

9 Aralık 2023 - 09:01

Usulsüz sağlık raporu operasyonunda 17 şüpheli yakalandı

Para karşılığında usulsüz şekilde iş göremezlik ve engelli raporu düzenleyerek kamuyu yaklaşık 5 milyon lira zarara uğratan suç örgütüne yönelik …

Usulsüz sağlık raporu operasyonunda 17 şüpheli yakalandı
Son Güncelleme :

25 Şubat 2022 - 11:28

Para karşılığında usulsüz şekilde iş göremezlik ve engelli raporu düzenleyerek kamuyu yaklaşık 5 milyon lira zarara uğratan suç örgütüne yönelik “Usulsüzler Operasyonu”nda 17 şüpheli gözaltına alındı.

Suç örgütü elebaşı olduğu belirlenen V. E’nin, birlikte hareket ettiği bazı doktor ve hastane çalışanları aracılığıyla, rapor talebinde bulunanlara hastaneye gitmelerine gerek kalmadan rastgele bir hastalık teşhisi konularak para karşılığında usulsüz iş göremezlik raporu, heyet raporu ve engelli raporu hazırlattığı ortaya çıkarıldı.

– Başkaları adına banka hesabını kullanmışlar

– Hastaneye ödenen ücretin bir kısmını devletten geri almışlar

Rapor alan çalışanların, aldıkları rapor karşılığında hastaneye ödedikleri ücretin belli bir kısmını devletten geri aldıkları, engelli raporu alan kişilerin de malulen emekli oldukları veya engelli maaşı aldıkları, bazı kamu hizmetlerinden de ücretsiz faydalanma imkanına kavuştukları saptandı.

Yaklaşık 300 şüphelinin 57 farklı ilden hiç Ankara’ya gelmeden telefonla arayıp bilgilerini vererek rapor talebinde bulundukları, usulsüz rapor verilecek kişilerin özellikle polis, asker, adliye çalışanı olmamasına özen gösterildiği, böylece raporları hakem hastaneye gönderen kurumlardan uzak durulduğu tespiti yapıldı.

Örgüt üyelerinden bazılarının “suç işlemek amacıyla örgüt kurma, üye olma ve yönetme”, “nitelikli dolandırıcılık”, “resmi belgede sahtecilik”, “vergi kaçakçılığı”, “6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun’a muhalefet” gibi çok sayıda suç kaydının bulunduğu da belirlendi.

Polis, şüphelilere yönelik 57 ilde Ankara merkezli eş zamanlı operasyon başlattı. Operasyonlarda 17 örgüt üyesi gözaltına alındı. Şüpheli olarak işlem yapılmak üzere usulsüz sağlık raporu alan 600 kişiye yönelik operasyonlar sürüyor.

Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda, başka kişiler adına düzenlenmiş 200 sağlık raporu, çeşitli özel tıp merkezlerine ait doktor kaşeleri, başka kişiler adına düzenlenen kredi kartları, usulsüz rapor verilen kişilerin bilgilerinin yer aldığı ajandalar ele geçirildi.

Kıbrıs Haber