Uygar Kanun’a Buca’da panelKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

27 Kasım 2022 - 18:29

Uygar Kanun’a Buca’da panel

Atatürkçü Düşünce Derneği Buca Şubesi’nin Buca Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirdiği Türk Medeni Kanunu konulu panelin moderatörlüğünü Av …

Son Güncelleme :

21 Şubat 2022 - 1:58

Uygar Kanun’a Buca’da panel

Atatürkçü Düşünce Derneği Buca Şubesi’nin Buca Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirdiği Türk Medeni Kanunu konulu panelin moderatörlüğünü Av. Ali Hıdır Uludağ’ın yaparken, konuşmacıları ise İzmir Eski Baro Başkanı Av. Aydın Özcan ve Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Münevver Aktaş oldu. Panel öncesi bir açılış konuşması yapan Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, Türk Medeni Kanunu’nun beşiktan mezara kadar hukuki tüm hakları sağlayan yegane yasa olduğunu belirterek “Medeni Kanun’a baktığımızda sadece kadınlarımıza tanınan haklar çerçevesinde anlıyoruz. Ancak Medeni Kanun birey olmamızı sağladı. Son 200 yılında yorgun düşmüş, sürekli cephelerde savaşmış toplumun sosyolojik yapısı da değişmeye başlamıştı. Emperyalizme karşı tarihin gördüğü en büyük başkaldırılardan birini gerçekleştiren bu milletin zaferi tabii ki devrimle taçlanacaktı” dedi.

Atatürk’ün dehası

Eski sistemi devam ettirmekle, modern Türkiye Cumhuriyeti’ni inşa etmek konusunda ikincisini kararlılıkla hayata geçiren Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bu konudaki dehasına da dikkat çeken Kılıç, “Atamızın kurduğu bu güçlü cumhuriyet, saldırılara rağmen hala alt edilemedi, edilmeyecek de. Bu vesileyle Ulu Önderimize minnetlerimizi, saygılarımızı ve sevgilerimizi sunuyoruz” diye konuştu. Kılıç, Türk Medeni Kanunu’nun laiklik, eşitlik gibi tüm Cumhuriyet değerlerinin öncülü olduğunu vurgulayarak, kanunun modern Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kuruluş belgelerinden biri olduğunu dile getirdi.

‘Saldırılardan kanun da payını alıyor’

ADD Buca Şube Başkanı Yılmaz Yıldız, demokrasinin, eşitliğin, laikliğin ve hukuk devletinin vazgeçilmezi olan Medeni Kanun’un öneminin bugün daha iyi anlaşıldığını söyleyerek, “Günümüzde Atatürk devrimlerine yapılan bütüncül saldırıdan Medeni Kanun da payını almaktadır. Kanun parça parça yok edilmektedir. 1 Temmuz 2021 tarihinde İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi ve feshi gibi” dedi. İzmir Barosu eski Başkanı Aydın Özcan da, Türk Medeni Kanunu ile Türk kadınına bin yıl evvel kaybettiği hakların iade edildiğini savunurken, DEÜ Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Münevver Aktaş ise Medeni Kanun’un cumhuriyetin yarattığı zihniyet değişikliğinin somutlaşmış hali olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.