Van'da Urartular devrinde yaşamış bir bayan yöneticinin mezarı bulunduKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

1 Ekim 2022 - 05:08

Van’da Urartular devrinde yaşamış bir bayan yöneticinin mezarı bulundu

Van’da Urartu Hükümdarı II. Sarduri tarafından Milattan Evvel 764-734 yılları ortasında yaptırılan Çavuştepe Kalesi ve kuzey kısmındaki nekropol …

Son Güncelleme :

09 Eylül 2021 - 11:48

Van’da Urartular devrinde yaşamış bir bayan yöneticinin mezarı bulundu

Van’da Urartu Hükümdarı II. Sarduri tarafından Milattan Evvel 764-734 yılları ortasında yaptırılan Çavuştepe Kalesi ve kuzey kısmındaki nekropol alanında yürütülen hafriyat çalışmalarında Urartu arkeolojisi açısından değerli bulgulara ulaşıldı.

Urartular devrinde yönetici olduğu düşünülen bayan mezarı bulundu.

İşlemeli takıları ve iki mührüyle gömüldüğü belirlenen bayana ilişkin iskeletin incelenerek hem yaşının hem de öteki özelliklerinin ortaya çıkarılması için çalışma başlatıldı.

”İSKELETİN BAŞININ OLMADIĞINI FARK ETTİK”

Prof. Dr. Çavuşoğlu, hafriyat alanında daha evvel 4 atı, sığırı ve köpeğiyle gömülen bir mezar tespit ettiklerini anımsattı.

Alanda her gün yeni buluntulara ulaştıklarını anlatan Çavuşoğlu, “Buradaki iskeleti kaldırdıktan sonra alt kısımda değişik bir şeyle karşılaştık. Bir bayana ilişkin mezar bulduk. Takılarıyla birlikte gömüldüğünü gördük. Etrafını açtığımızda iskeletin başının olmadığını fark ettik. Başının olmaması dini bir inancın gereği ya da bir ritüelin bir kesimi olabilir. Bayanın başının daha kutsal bir yere konulmuş olabileceğini iddia ediyoruz.” dedi.

”TAKILARIN İÇİNDE BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ İKİ MÜHÜR VAR”

İskeletin üzerinde resmi işlerde kullanılan iki mühre rastladıklarını söz eden Çavuşoğlu şunları kaydetti:

“Takıların içinde bizim için çok değerli olan iki mühür var. Bu mühürlerden biri bronzdan oburu de su mermerinden yapılmış. Eski vakitlerde yönetici kesim ve tüccarlar mühür taşıyabiliyordu. Burada bayanın üzerinde iki mührün bulunması çok kıymetli. Birinin üzerine hayat ağacı ve çeşitli figürler işlenmiş. Oburu ise aslan formunda düzenlenmiş ve alt kısmında de damga yer alıyor.

İskeletin 40-50 yaş aralığında bir bayana ilişkin olduğunu tespit ettik. Gerdanlıkta Urartuların klasik özellikleri var. Bunun yanında metal, bronz ve gümüşten boncuklar, akik, kornalin, pirit taşları, deniz kabuğu ve camdan oluşan muazzam bir takıyla karşı karşıyayız.

Üç hayvan başlı süs iğnesi olduğu üzere duruyor. Hoş işlenmiş bronzdan sarkaçlı bir küpe var. O periyot için çok pahalı takılar. Bir sıra olarak değil üst üste konulmuş vaziyette bulundu.

Bunun içerisinde bilhassa deniz kabuğu olan takı lakin Akdeniz’de bulunuyor. Ticaret yoluyla ya da özel siparişle gelmiş olması gerekiyor. Bu da bu şahsın çok kıymetli bir kişi olduğunu gösteriyor. Çavuştepe nekropolü bizi daima şaşırttı ve şaşırtmaya devam ediyor.”


Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.