Yağ yakarken kasları güçlendiren 11 besinKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

23 Eylül 2023 - 18:22

Yağ yakarken kasları güçlendiren 11 besin

Kas gücü ve dayanıklılığı oluşturmak için tertipli antrenman yapmanın ehemmiyeti yadsınamaz. Fakat güçlü idmanların tek başına sizi gayenize …

Yağ yakarken kasları güçlendiren 11 besin
Son Güncelleme :

09 Eylül 2021 - 5:24

Kas gücü ve dayanıklılığı oluşturmak için tertipli antrenman yapmanın ehemmiyeti yadsınamaz. Fakat güçlü idmanların tek başına sizi gayenize götürmediği de su götürmez bir gerçek. Yemeklerde, orta öğünlerde ve spordan çabucak sonra yediğiniz besinlerin, kas yapınızı güçlendirmedeki tesiri sandığınızdan daha büyük.

Hasebiyle kuvvetli idmanların yanı sıra kas yapmanızı kolaylaştıran besinleri de hayatınıza yerleştirmeniz gerekiyor. Bu besinlerin başında protein, sağlıklı karbonhidratlar ve sağlıklı yağlar içeren yiyecekler geliyor. Ayrıyeten kaslarınızın güçlü ve sağlıklı kalması için magnezyum, potasyum, bakır, selenyum, kalsiyum, demir ve farklı vitaminleri de bedeninize almaya itina göstermeniz gerekiyor.

Pekala hangi besinler kasların gelişmesine yardımcı oluyor? Kas yapan yiyecekler ve içecekler ortasında neler bulunuyor? İşte kasları kuvvetlendiren besinler listesi…

KAS KÜTLESİ KAZANDIRAN 11 BESİN

YUMURTA

Kasların yapı taşı olan protein, yumurta akı içerisinde ziyadesiyle mevcuttur. Ayrıyeten, kas uygunlaşması ve üretimi için gerekli olan dokuz temel amino asidi içeren kaliteli proteinin yanı sıra kalsiyum, çinko ve demir üzere pahalı mineralleri de içerir.

Yumurta sarısı ise; A, E, K ve B12, riboflavin ve folik asit üzere B vitamini içeren varlıklı bir vitamin kaynağıdır. Metabolizmanızı hızlandırmak ve yağı güce dönüştürmek için epey değerlidir.

Kas yapınızı güçlendirmek ve sağlıklı kalmak için günde 1 yahut 2 yumurta tüketin. Haşlayarak ya da çırparak pişirebilirsiniz. Haşlanmış yumurtanın beyaz en tercih edilenler ortasındadır.

SÜT

Bedeninizin kas yapmak için gereksinim duyduğu vitamin, mineral, yeterli karbonhidrat ve yağla dolu olan süt, iki yüksek kaliteli proteine sahiptir. Bunlar: peynir altı suyu ve kazein. Peynir altı suyu proteini, süratle amino asitlere ayrılıp kan sirkülasyonuna geçer. Kazein ise yavaş sindirildiği için bedene daha uzun müddette daha az ölçüde protein sağlar.

Ayrıyeten bir elektrolit olan süt, antrenman sırasında terle kaybettiklerinizi geri kazanmanıza yardımcı olurken bedeninizin susuz kalmasını pürüzler.

Her İdman sonrası bir bardak yağsız süt içmeye ihtimam gösterin. Kimi çalışmalar, ülkü ölçüde karbonhidrat ve proteine sahip olduğu için idman sonrası çikolatalı süt içmenin kas oluşumuna tesiri olduğunu gösteriyor.

YULAF

Epey sağlıklı bir besin olan yulaf, lif, protein, mineral ve vitamin deposudur. Bu nedenle kesinlikle yulaf tüketmeye ihtimam gösterin. Tadını beğenmiyorsanız meyve yahut bal ile tatlandırmayı deneyebilirsiniz.

TAVUK GÖĞSÜ

Yağdan kaybettirip kasları güçlendiren bir diğer muhteşem besin tavuk göğsüdür. İdman yaparken hasar gören kas dokusunu ve başka hücreleri onarmak için eşsiz bir yağsız protein kaynağıdır.

Tıpkı vakitte niasin, B6 vitamini, demir, selenyum ve çinko üzere beden geliştirmenize yardımcı olabilecek vitamin ve mineraller de içerir.

SOMON

Balık bilhassa somon, kas gelişimi için en güzel besinler ortasında yer almaktadır. Somon, omega-3 yağları EPA ve DHA, B vitaminleri ve yüksek kaliteli protein içermesi sayesinde yağ yakmanıza ve kas kazanmanıza yardımcı olur.

Ayrıyeten yağsız kas üretimi, tamiri ve güzelleşmesi konusunda epeyce yardımcı olan magnezyum, selenyum, kalsiyum ve demir üzere diğer öğeler içerir.

Haftada en fazla iki sefer salata yahut yeşil sebzelerle birlikte ızgara somon tüketmeye çalışın. Balık sevmiyorsanız hekiminize danışmanız halinde balık yağı desteği alabilirsiniz.

BAKLAGİLLER

Protein almak istiyorsunuz lakin et yemeyi sevmiyor musunuz? Merak etmeyin. Protein almak için et tüketmek zorunda değilsiniz.

Kas geliştirme konusunda kararlıysanız, hayli besleyici protein, kompleks karbonhidrat ve lif kaynağı olan baklagilleri beslenme listenize daha fazla eklemeniz gerekiyor.

Protein bakımından en sık tüketilen baklagiller; barbunya fasulyesi, siyah fasulye, nohut, mercimek ve börülcedir.

TATLI PATATES

Yüksek lif, potasyum ve vitamin içeren tatlı patates, beden geliştirme noktasında hayli yararlı kabul edilir. İdman sonrası atıştırmalık olarak da tüketilebilen tatlı patates, idman sonrası gereksinim duyulan kompleks karbonhidratlar bakımından zengindir.

Bunun yanı sıra tatlı patatesler içerisinde, zinde bir beden için vazgeçilmez olan B6, C, E, D vitaminleri, demir, bakır, magnezyum ve quercetini bol ölçüde bulundurur. Lif yüklü tatlı patatesler, iştahı denetim ederken yağ yakmaya ve sindirim sisteminin sağlıklı bir biçimde sürdürülmesine yardımcı olur.

Tavada yahut ızgarada pişirilen tatlı patatesleri, ağır antrenman yaptıktan sonra ızgara tavuk üzere yağsız bir protein kaynağıyla birlikte tüketebilirsiniz.

ISPANAK

Uzmanlar, ıspanağın içerisinde bulunan ‘’fitoekdisteroidlerin’’ unsurunun kas imalini yüzde 20 oranında artırmaya yardımcı olduğunu kanıtlamıştır.

Ayrıyeten ıspanakta bulunan kalsiyum, idman sırasında oluşan krampları önlemek için kasların gevşemesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra demir bakımından güçlü olan bu yeşil zerzevat, metabolizmanızı hızlandırmanıza ve daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olur.

Kas yapınızı güçlendirmek için çiğ ıspanak suyu için yahut ıspanağı salata olarak tüketin. Hatta ıspanak yapraklarını buharda pişirip sandviçlerde de kullanabilirsiniz.

KİNOA

Yüksek oranda protein içeren kinoanın kalorisi hayli düşüktür. Dokuz temel amino asidi içeren kaliteli protein barındırdığından kasları inşa etme ve onarma konusunda eşsiz bir yardımcıdır.

Lif, riboflavin, kalsiyum, E vitamini, demir, potasyum, fosfor, magnezyum, folik asit ve beta-karoten bakımından güçlü olan kinoa, glüten ve kolesterol içermez.

Ayrıyeten içerisinde bulunan ekdisteroidler, kas kütlesini artırırken yağ kütlesini azaltmaya yardımcı olur.

KETEN TOHUMU

Bedende bulunan iltihabı azaltmak, kas üretiminde hayli kıymetlidir. Eksiksiz bir protein, lif ve omega-3 kaynağı olan keten tohumu da iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Tertipli olarak keten tohumu tüketimi, ağır antrenmanlardan sonra kaslarınızın ağrımamasına ve kaslarınızın daha süratli güzelleşmesine yardımcı olur.

Daha çok randıman almak için keten tohumlarını öğütün ve yatmadan evvel bir çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumunu, yoğurt yahut süt ile tüketin. Bu tohumu, salatalarda, tahıl gevreklerinde, çorbalarda, smoothielerde ve protein karışımlarında da kullanılabilirsiniz.

BADEM

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan badem, kaslarınız için epey yararlı olan protein, lif ve E vitamini barındırır. Ayrıyeten manganez ve bakır içeren badem, yağ yakmanın yanı sıra yüksek kolesterol ve kalp hastalığı riskini azaltmaya da yardımcı olabilir.

Kavrulmuş badem, kalori alımınızı artırabileceğinden en düzgün seçenek çiğ bademdir. Günde 1 (yani yaklaşık 24 badem) yahut 2 porsiyon badem tüketmeye itina gösterin.

BOL SU TÜKETİMİ

Hidrasyon, kas imalinin değerli bir kesimidir. Kas dokusunun yaklaşık yüzde 75’i sudan oluştuğundan bu yiyecekleri tükettikten sonra daha fazla su içmeye ehemmiyet verin. Kaslarınızı susuz bırakmamak gücünüzü artırır, güç düzeyinizi korur ve düzgün sindirim sağlar.

Kıbrıs Haber