Yangın riski ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler açıklandıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

6 Aralık 2022 - 12:05

Yangın riski ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler açıklandı

Son Güncelleme :

26 Eylül 2022 - 13:32

Yangın riski ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler açıklandı

Polis Basın Subaylığı zamanında Alınan Tedbirler, Felaketi Önler açıklaması ile alınması gereken tedbirleri açıkladı

  1. 01 Mayıs – 31 Ekim tarihleri arasında, temizlik maksatlı olsa bile her türlü ateş yakmak yasaktır. Ateş yakmaya müsait olmayan alanlarda, yakılan ateşin kontrolümüz dışına çıkıp yangına sebep olabileceği unutulmamalıdır.
  2. Seyahat halindeyken, araçlarımızdan yol kenarlarına veya arazi içerisine sigara izmariti atılmamalıdır.
  3. Sigara izmaritlerinin tamamen söndüğünden emin olmadan, çöp bidonları içerisine ve yanabilecek madde veya malzemeler üzerine atmayınız.
  4. Araç, iş yeri ve konutunuzdaki elektrik tesisatlarında, aşırı yüklenmeden dolayı meydana gelecek olan kısa devreleri önlemek amacı ile elektrik tesisatlarınızın kontrolünü uzman kişilere zamanında yaptırınız.
  5. Tarımsal, Özel ve Toplu taşıma araçları ile Akaryakıt taşıyan araçların servisini, bakımını, egzoz ve lastik kontrollerini zamanında yaptırmanız, meydana gelecek olan yakıt sızmalarını, kısa devreleri ve egzozlardan çıkan kıvılcımların yangına sebep olmasını önleyecektir.
  6. Anız yakmak isteyen kişiler, her yılın Eylül ayı içerisinde Tarım Bakanlığı’ndan anız yakılması ile ilgili uygunluk raporu almalıdır. Ayrıca, Kaymakamlıktan “Anız Yakma Özel İzni” alınması gereklidir. Anız yakılmadan önce ateş yakmak ile ilgili kurallara uyulmalıdır.
  7. Tehlike teşkil eden trafo merkezi, elektrik direği, birbirine temas edebilecek elektrik telleri ve ayrıca kötü hava koşullarında elektrik tellerinin üzerine düşebilecek ağaç dalları gördüğünüzde,  188 Elektrik Arıza ihbar hattını aramanız önemle rica olunur.
  8. Araçlarınızın içerisinde, azami 2 kg kapasiteli kuru kimyevi toz tipi yangın söndürme cihazı bulundurulması ve bu cihazın kullanımının öğrenilmesi, yangının büyümesini ve çıkacak olası bir tehlikeyi önleyecektir.
  9. İş yeri ve konutunuzu herhangi bir yangın riskine karşı sigortalamanız, oluşacak maddi hasarı gidermenizde size yardımcı olacaktır.
  10. Herhangi bir duman veya ateş belirtisi gören vatandaşlarımızın hemen; 199 İtfaiye Yangın İhbar hattı, 177 Orman Yangın İhbar hattı veya 155 Polis İmdat hattına ulaşmaları önemle rica olunur.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.