Yanlışsız Avrupa'da kura müdahale dalgasıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

4 Aralık 2022 - 09:16

Yanlışsız Avrupa’da kura müdahale dalgası

Çekya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası oluşan risklerden dolayı para birimini korumak için piyasaya müdahale eden Doğu Avrupa ülkeleri …

Yanlışsız Avrupa’da kura müdahale dalgası
Son Güncelleme :

04 Mart 2022 - 16:51

Çekya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası oluşan risklerden dolayı para birimini korumak için piyasaya müdahale eden Doğu Avrupa ülkeleri arasında katılan son ülke oldu. Çekya Merkez Bankası (ÇMB) korunayı desteklemek amacıyla gün içinde piyasaya müdahale etti.

Polonya Merkez Bankası’nın da Cuma sabahı piyasaya müdahale ettiğini söyleyen kaynaklar zlotinin 2009’da yaşanan krizden bu yana en düşük seviyelere gerilemesiyle bu hafta üçüncü müdahalesini yaptığını belirti.

Çekya Merkez Bankası konuyla ilgili yaptığı açıklamada,“Çekya Merkez Bankası yüksek yabancı rezervlere sahip. Bu rezervlerin mevcut durumda kullanılması tamamen haklı bir gerekçeye dayanıyor” ifadelerini kullandı.

Koruna açıklama sonrası yüzde 0,9 yükselirken sonrasında kazançlarının bir kısmını geri vererek euroya karşı 25,611 seviyesinden işlem görürken ÇMB müdahalenin detaylarını paylaşmayacağını açıkladı.

Polonya zlotisi euro karşısında 4,868 seviyesine kadar gerilerken merkez bankasının müdahalesi sonrası bu düşüşü tersine çevirdi. Macaristan forinti ise Perşembe günü merkez bankasının faizleri beklenenden fazla artırmasın sonrası daha zayıf bir performans sergiledi.

Rusya’nın 24 Şubat’ta başladığı Ukrayna işgali sonrası Bloomberg tarafından takip edilen büyük para birimleri arasında Ruble haricinde en çok düşüş gösteren para birimler forint, koruna ve zloti olmuştu.

Kıbrıs Haber

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN