Yarım asırlık festivalin notaları İstanbul’a adandıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

4 Aralık 2022 - 16:08

Yarım asırlık festivalin notaları İstanbul’a adandı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Müzik Festivali, 6-24 Haziran tarihleri arasında 50’nci kez müzikseverlerle …

Son Güncelleme :

02 Mart 2022 - 2:38

Yarım asırlık festivalin  notaları İstanbul’a adandı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Müzik Festivali, 6-24 Haziran tarihleri arasında 50’nci kez müzikseverlerle buluşacak.

Festivalin 50’nci yılı için düzenlenen basın toplantısında konuşan festival direktörü Efruz Çakırkaya “Geçtiğimiz 50 yıl süresince şehrin kültürel hafızasında büyük yer edinen İstanbul Müzik Festivali, bu önemli kutlama yılında temasını İstanbul’a, zengin tarihi boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yapmış ve nice sanatçıya ilham vermiş bu güzel ve özel şehre adıyor. İsmini, enerjisini ve esinini dünyanın bu en büyülü şehrinden alan festival, 50. programında, İstanbul’un çoksesli, çok dilli, çok kültürlü yapısına adanan, zaman zaman geçmiş festivalleri de anımsatan özel projelere ve repertuvarlara yer verecek” dedi.

Festival ‘İstanbul’ temasıyla 12 mekânda Türkiye ve yurtdışından 65’in üzerinde solist, topluluk ve orkestrayı ağırlayacak. Ayrıca şef ve besteci Tan Dun ile şef ve piyanist Thomas Adès’e verdiği eser siparişlerinin Türkiye prömiyerlerine de ev sahipliği yapacak. Deutches Symphonie Berlin, Tekfen Filarmoni, Borusan İstanbul Filarmoni orkestraları gibi önemli topluluklar ve Anna Prohaska, Gautier Capuçon, Alice Sara Ott gibi yıldız solistler de festivalin konukları arasında yer alacak. Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ise yıllar sonra yeniden festival mekânları arasında yer alacak.

İstanbul Müzik Festivali kapsamında hafta sonları İstanbul’un farklı park ve mekânlarında ücretsiz hafta sonu konserlerinin yanı sıra İKSV Alt Kat iş birliğiyle gerçekleştirilen Müzikli Bir Hafta Sonu etkinlikleri ile çocuklara ve gençlere yönelik atölyeler de düzenlenecek. Farklı disiplinlerden isimlerin katıldığı, festivalin klasikleşen Konsere Doğru Konuşmaları bu yıl da devam edecek.

Konuşmalara Aydın Büke, Zeynep Oral, Evin İlyasoğlu, Hakan Demirel, Kerem Piker, Feyzi Erçin, Belfu Berkol, Büşra Ün, Dr. Yeşim Gürer Oymak, Burak Özdemir gibi isimler katılacak. Festivalin biletleri 11 Mart’ta passo.com.tr internet sitesi ve İKSV ana gişeden satışa sunulacak.

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.