Yeni salgın Hindistan'da başladı! Kovid19'dan 75 kat daha öldürücüKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

22 Mart 2023 - 05:26

Yeni salgın Hindistan’da başladı! Kovid19’dan 75 kat daha öldürücü

Pandemi’de ABD’den sonra en çok can kaybının yaşandığı ülke olan Hindistan’dan kötü haber geldi. Hindistan’da bir çocuğun yarasa kaynaklı Nipah …

Yeni salgın Hindistan’da başladı! Kovid19’dan 75 kat daha öldürücü
Son Güncelleme :

08 Eylül 2021 - 18:33

Pandemi’de ABD’den sonra en çok can kaybının yaşandığı ülke olan Hindistan’dan kötü haber geldi. Hindistan’da bir çocuğun yarasa kaynaklı Nipah virüsü yüzünden hayatını kaybettiği ve çocukla temaslı kişilerin karantinaya alındığı açıklandı. Nipah virüsü Kovid-19’dan 75 kat daha ölümcül olduğu için dünyanın en tehlikeli virüslerinden biri olarak kabul ediliyor.

Koronavirüs salgınından ABD’nin ardından en çok etkilenen ikinci ülke konumunda bulunan Hindistan’da Nipah virüsü alarmı verildi. Virüs nedeniyle 12 yaşındaki bir çocuk hayatını kaybederken, 188 temaslı kişi tespit edildi.

2019’un son günlerinde Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs (Kovid-19) dünyayı etkisin altında bulundurmaya devam ediyor.

Özellikle Hindistan’da çıkan Delta varyantı sonrası dünya genelinde vaka sayıları ciddi artış gösteriyor.

Dünya henüz koronavirüs ve varyantlarının yarattığı şoku atlatamadan yine Hindistan’dan gelen bir haber ile sarsıldı.

İngiliz The Sun gazetesinde yer alan habere göre, Hindistan’ın Kerala eyaletinde 12 yaşındaki çocuk, yarasa kaynaklı Nipah virüsü yüzünden hayatını kaybetti.

TEMASLI 20 KİŞİ ‘YÜKSEK RİSK’ ALTINDA

Hayatını kaybeden çocuk ile temaslı 188 kişi tespit edildi, bu kişilerden 20’si ise ‘yüksek riskli’ olarak sınıflandırıldı.

Bu 20 kişinin Kozhikode Tıp Fakültesi’ne gönderileceği belirtildi. Uzmanlar diğer temaslı kişilerin ise evlerinde kendilerini tecrit etmelerini istedi.

Nipah, Kovid-19’dan 75 kat daha ölümcül olduğu için dünyanın en tehlikeli virüslerinden biri olarak kabul ediliyor.

BU BELİRTİLERE DİKKAT

İlk defa 1990’ların sonlarında Malezya’daki domuz çiftliklerinde görülen salgın ateş, baş ağrısı, kas ağrısı (miyalji), kusma ve boğaz ağrısı gibi grip benzeri belirtiler ile kendisini belli ediyor.

NİPAH VİRÜSÜNÜN TEDAVİSİ VAR MI?

Nipah virüsünün insanlar ya da hayvanlar için herhangi bir tedavi ya da aşı mevcut değildir. İnsanlar için birincil tedavi destekleyici bakımdır.

Kıbrıs Haber