Yerli aşı Turkovac'ın yan etkisi var mı? Faz 3 çalışma sonuçları çıktı!Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

26 Eylül 2023 - 06:53

Yerli aşı Turkovac’ın yan etkisi var mı? Faz 3 çalışma sonuçları çıktı!

Yerli inaktif koronavirüs aşısı Turkovac’ın klinik çalışmaları devam ediyor. Turkovac’ın faz-3 çalışmasının devam ettiği 5 merkezden biri olan …

Yerli aşı Turkovac’ın yan etkisi var mı? Faz 3 çalışma sonuçları çıktı!
Son Güncelleme :

08 Eylül 2021 - 17:54

Yerli inaktif koronavirüs aşısı Turkovac’ın klinik çalışmaları devam ediyor. Turkovac’ın faz-3 çalışmasının devam ettiği 5 merkezden biri olan Kayseri Şehir Hastanesi’nde gönüllülerin aşılanması sürüyor.

Yerli aşı Turkovac’ın yan etkisi olup olmadığını merak edenler, Turkovac’ın yan etkisi var mı? sorusuna yanıt ararken, faz 3 çalışmasına ait sonuçlar gelmeye başladı.

Peki Turkovac’ın yan etkisi var mı? İşte o sonuçlar…

TURKOVAC’IN YAN ETKİSİ VAR MI?

Yerli koronavirüs aşısı Turkovac’ın faz-3 çalışmalarına gönüllü olmak için 650 kişi başvuruda bulundu. Bu çalışmalar kapsamında Turkovac,şimdiye kadar Kayseri Şehir Hastanesi’nde 46 kişiye uygulandı.

Aşının uygulandığı 46 kişide herhangi bir yan etki görülmezken, Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, sürecin olumlu bir şekilde devam ettiğini dile getirdi.

Toker, ”Turkovac aşılamasına faz-3 çalışması şeklinde devam ediyoruz. Türkiye’de birçok merkezde de eş zamanlı olarak başladı. Şu ana kadar 650 başvurumuz mevcut. E-nabız üzerinden aşı randevusu alır gibi başvuru yapılabiliyor. Biz bu kişilere tek tek dönüş yapıyoruz. Kişilerin bu süreçte Covid-19 geçirip geçirmediği ya da başka bir aşıyla normal aşı takviminde aşılanıp aşılanmadığı sorgulanıyor. Akabinde herhangi bir kronik hastalığı olup olmadığı, aşı için bir engeli olup olmadığı planlanıp, randevu vererek hastanemize çağırıyoruz. Şu ana kadar 36 gönüllümüzü Turkovac aşısı ile aşıladık ve herhangi bir yan etki görmedik. Süreç gayet güzel bir şekilde devam etti ve gönüllülerimiz gelmeye devam ediyor.” diye konuştu.

‘AŞI GÖNÜLLÜSÜ OLMAYA DAVET EDİYORUM’

Ayşin Kılınç Toker, ”Pandemi uzun bir süredir devam ediyor ve edecek gibi de görünüyor. Bu nedenle aşılar devam eden ve tekrarlayan dozlarda gerekecek. Bu da ülke ekonomileri için önemli bir sıkıntı. Yabancı menşeili aşıların temini Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz bir şekilde yapılıyor ama eğer ülkemizde üretilen aşımızı aktif bir şekilde güven içerisinde kullanılabilir hale getirirsek bu ülke ekonomisi için güzel bir katkı oluşturacak. Ayrıca, kendi ürettiğimiz aşının tüm dünya çapında geçerlilik alabilmesi, faz-3 ve faz-4 aşamalarının güzel bir şekilde tamamlanabilmesi için bilime katkı amaçlı vatandaşlarımızı aşı gönüllüsü olmaya davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Haber